Poľská sezónna robotníčka zbiera tabak v nemeckom Vierradene. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - S prácou v zahraničí majú skúsenosti mnohí Slováci. Niektorí ich hodnotia ako "hrozné", aj keď extrému skúsenosť, akú zažili Poliaci v Taliansku (pozri súvisiaci článok), sme zatiaľ nezaznamenali. Mnohí Slováci majú skôr dobré spomienky na ľudí a sú spokojní aj so zárobkom.
Tridsatnik Peter z Trenčína mal na Slovensku dobrú prácu v dodávateľskej firme automobilky. Túžil však spoznať Škandináviu. Toto leto si teda zobral polročné neplatené voľno a našiel si prácu na farme vo Švédsku. Prácu mu sprostredkoval miestny trenčiansky podnikateľ srbského pôvodu, ktorý sa na Slovensku usadil v čase vojny na Balkáne. Sprostredkovanie mal síce zapísané v živnostenskom oprávnení, no nemal naň licenciu od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Takáto licencia je zárukou spoľahlivosti. Za prácu a sprostredkovanie však nechcel peniaze, odmenu mal dohodnutú so švédskym zamestnávateľom, tiež Srbom, ktorého poznal z bývalej Juhoslávie.
"Bola to riadna drina," hovorí o práci - sadení uhoriek - Peter. "Celý deň sme boli v predklone a v obrovskom teple v skleníkoch." Práca sa začínala o siedmej, o deviatej bola presne 20-minútová prestávka, ďalšia prestávka bola medzi 12.00 a 12.45, potom sa pracovalo podľa potreby do 16., ale aj do 19. hodiny, a to šesť dní v týždni.
Peter zarobil v prepočte tisíc slovenských korún na deň, bez ohľadu na odpracované hodiny. Za zmienku stojí, že pri sadení platil zákaz hovoriť po slovensky. Za každou zle nasadenou sadenicou nasledoval krik a nadávanie.
Do Rakúska chodí už viac ako tri roky opatrovať starých ľudí Alena z Považskej Bystrice. Vystriedala niekoľko rodín. Má veľmi dobrú skúsenosť napriek tomu, že aj ona využila služby agentúry bez licencie. Teraz je pri Innsbrucku, opatruje vždy dva týždne a dva týždne je doma na Slovensku.
V Londýne je už dnes silná komunita Slovákov a Čechov. Skúsenosti si vymieňajú dokonca na špeciálnej internetovej stránke www.londyn.sk. Slúži ako zoznamka, ponuka pracovných miest v celej Británii, sú tu návody ako prežiť v Londýne, ale aj zoznam, kde sa dajú v Londýne kúpiť slovenské potraviny od korbáčikov po sójové rezy. Nakupovať možno aj on-line.
Skúsenosti s prácou v Británii sú rôzne. Petr Malijovský píše, že na farme, kde zbieral jahody, boli najjemnejšími nadávkami slová "leniví bastardi a opice z Východu". Tridsaťdvaročný Ľuboš zase opisuje, ako odišiel do Londýna bez toho, aby mal sľúbené akékoľvek miesto a vedel po anglicky. Našiel si prácu ako upratovač fitnescentra za šesť liber na hodinu. "Keď chcete pracovať, prácu si nájdete. Ale ak neviete jazyk a nemáte prax, nečakajte kvalitu. Musíte sa uspokojiť s akoukoľvek prácou a za minimálnu mzdu," píše.
V Londýne pracuje aj študent Vysokej školy ekonomickej v Bratislave Tomáš. Na rok prerušil štúdium a odišiel si zarobiť na školu a na vybavenie, najmä počítač. Pracuje v sklade výrobcu CD nosičov. Berie všetky nadčasy, pracuje 12 hodín denne, aby zarobil čo najviac. Prácu mu našla slovenská agentúra, za čo jej musel odviesť 50 percent z prvých výplat.
Podľa údajov ministerstva práce pracuje najviac Slovákov v Česku (76-tisíc), vo Veľkej Británii (36-tisíc), v Maďarsku (20-tisíc), Rakúsku (7-tisíc) a Taliansku (7-tisíc).
Poliaci pracovali v Taliansku ako otroci, zamestnávatelia ich bili a zneužívali
VARŠAVA - Talianska a poľská polícia oslobodili v utorok 113 Poliakov, ktorí odišli za prácou do Talianska a skončili v pracovnom tábore.
Poliakov nalákali na sezónne práce pri zbere ovocia a zeleniny inzerátmi. Mali uhradiť 900 zlotých ako cestovné náklady a poplatok sa sprostredkovanie práce. Namiesto sľúbených 5 až 6 eur na hodinu však dostávali len jedno euro a navyše museli platiť za jedlo, takže sa väčšina dostala do dlhov.
Na Poliakov dozerali strážcovia so psami, ktorým museli hovoriť "kápo", ako sa zvyklo hovoriť dozorcom v nacistických táboroch.
Poliaci, ktorých polícia oslobodila, boli v zlom psychickom stave s príznakmi zneužívania. "Robotníkov bili palicami. Objavili sa aj prípady znásilnenia," povedal šéf poľskej polície Marek Bienkowski. Objavili sa prípady samovrážd. "Nie je vylúčené, že niektoré úmrtia mohli byť výsledkom zabitia," povedal Bienkowski.
Polícia vydala zatykač na 35 podozrivých, z toho na 16 v Taliansku a na zvyšok v Poľsku. Talianski vyšetrovatelia tvrdia, že operácia Zasľúbená zem sa ešte neskončila, pretože polícia bude ďalej skúmať podozrivé úmrtia Poliakov.
"Čo sme našli, bolo totálne poníženie ľudskej dôstojnosti. Z týchto ľudí urobili v našej krajine otrokov," povedal hlavný taliansky protimafiánsky prokurátor Piero Grasso. Polícia dostala prvú informáciu od znepokojených príbuzných v Poľsku.
(sita/afp, tasr)
Dobrý sprostredkovateľ práce má licenciu
Spoľahlivosť agentúr, ktoré sprostredkúvajú prácu v zahraničí, si možno overiť na úradoch práce. Ústredie práce totiž agentúram vydáva licencie. Ich zoznam je aj na internetovej stránke www.upsvar.sk.
Problémy Slovákov v zahraničí majú podľa Martina Labanca z informačného odboru Ústredia práce korene už na Slovensku. Ľudia uveria falošným inzerátom alebo podpíšu zlú zmluvu s agentúrou.
Agentúry, ktoré majú licenciu, musia dodržiavať zákonné podmienky: predovšetkým žiadať poplatky až po sprostredkovaní práce, pričom ich výška nesmie prekročiť pri sprostredkovaní do šiestich mesiacov 20 percent z prvej mzdy a pri sprostredkovaní po viac ako šesťmesačnom období 30 percent z prvého platu. Odviesť polovicu platu je vraj neštandardné.
"V zmluve musí byť presne napísané kedy a ako za sprostredkovanie platiť, ale aj aká je presne dohodnutá dĺžka zamestnania," hovorí Labanc. Často totiž klient na mieste zistí, že zamestnávateľ s ním neráta na obdobie, ktoré sľubovala agentúra, no v zmluve čas nie je, takže sa nemá na čo odvolať.
Podozriví sprostredkovatelia sa podľa Labanca snažia často klienta dostať do časového stresu. "Možno vycestujete o mesiac neskôr, ale je pritom vyššia istota, že to bude bez problémov," dodáva. (haj)
Aké práce berú Slováci najčastejšie
Česko - všetky práce, hlavne strojári, stavbári
Slovinsko - stavebníctvo
Cyprus - hotely
Taliansko - zber plodín a pomocné práce
Rakúsko - remeselníci, mäsiari, pekári, cukrári, opatrovanie
Veľká Británia - aupair, opatrovanie, zdravotníctvo, zber plodín a pomocné práce
Írsko - hotely, stavebníctvo
Maďarsko - robotníci v priemyselných parkoch
Nemecko - hotely, gastronómia, poľnohospodárstvo
(Zdroj: ministerstvo práce, SME)