Tsotsi sa odohráva v Johannesburgu, v meste s najväčšou zločinnosťou na svete. Tsotsi je prezývka, znamená zločinec alebo gangster. Hlavnej postave sa hodí dovtedy, kým kohosi nestretne. FOTO - IMAGE GALLERY
Afrika je exotická, Afrika je neznáma. A príťažlivá. Informačnú priepasť, do ktorej tento kontinent nedobrovoľne upadol, sa pokúsia zmierniť v Letnej filmovej škole Uherské Hradište.
Začne sa už zajtra a jej zvláštnym znamením je africká a kanadská kinematografia. Ťažko povedať, ktorá z nich je pre nás viac neodhalená. Organizátori tvrdia, že keby chceli zmapovať "len" celú subsaharskú a južnú Afriku, bolo by to nad ich sily, a preto si ju podelili na základe veľkých afrických riek - Bieleho Nílu, Konga, Zambezi, Volty a ďalších
Žiaľ, aj veľké režisérske mená u nás pôsobia ako šamanské zaklínadlá. Napríklad Souleymane Cissé z Mali, jediný africký režisér, ktorému sa ušla cena z Cannes. Alebo britský režisér Mark Dornford-May, ktorý nakrúca filmy v JAR a minulý rok vyhral Berlinale. Do Hradišťa príde spoločne s herečkou, so scenáristkou a s partnerkou Pauline Malefane a predstaví tam nový titul Son of Man. Alebo film Tsotsi. To už znie povedomejšie? Tento rok sa mu ušiel Oscar za najlepší neanglicky hovorený film.
Bohatá slovenská účasť
Ďalší programový cyklus sa volá Človek a príroda a predstavuje snímky, ktoré majú široké časové rozmedzie (od Flahertyho filmu Nanuk, človek primitívny z roku 1922 až podnes) i tematický rozlet. Zo slovenských titulov sa sem zmestila Šulíkova Záhrada, Medená veža Martina Hollého a tiež OMO - Cesta do praveku Pavla Barabáša.
V utorok sa bude prezentovať naša kinematografia vo veľkom štýle, lebo bude tradičný Slovenský deň. Okrem na Slovensku známych titulov ako Ticho Zuzany Liovej či Škopových Iných svetoch, by si návštevníci nemali nechať ujsť krátky dokumentárny film Kristíny Vlachovej Cesty nádeje. Pochádza z cyklu Zločiny nacizmu a komunizmu, pripravila ho v produkcii slovenského Ústavu pamäti národa a zaznamenáva v ňom osudy Židov z Medzilaboriec.
Skloňovať sa bude aj meno Ela Havettu. Nebude to tým, že večer sa uvedie jeho dokument 34 dní absolútneho pokoja, ale dlhoočakávaným krstom jeho 2DVD. Krstnými otcami budú český scenárista Lubor Dohnal a slovenský kameraman Dodo Šimončič. Obaja pracovali s Havettom na Slávnosti v botanickej záhrade. Práve tento film spolu s Ľaliami poľnými je súčasťou DVD. K nim sa pridávajú tri Havettove krátke študentské filmy.
Prídu aj Havel, Vaculík či Landovský
Na filmovej škole je nepísaným pravidlom, že po filmoch sa rozbalia diskusie. Publikum, prevažne študenti a filmári, je zvedavé, takže na trápne tichá zabudnite.
Na diskusiu je dôležitý partner a Letná filmová škola si na zvučných menách vždy zgustne. Na návštevu zavíta aj Václav Havel, veď sa budú premietať ukážky z dokumentu o ňom - Občan V. H. Z českých mužských mien sa sem zatúla aj spisovateľ Ludvik Vaculík a herec Pavel Landovský.
Náš tip je skrytý úplne inde. Film Príbeh o uplakanej ťave od Davai Byambasuren pohladí tých, ktorí to potrebujú. Tých, ktorí to nepotrebujú, poteší jednoduchá forma a hlboký príbeh. Režisérka túto zimu navštívila aj Medzinárodný filmový festival Bratislava a odniesla si hlavnú cenu.
Mimochodom, nielen filmom je človek živý, a na to každý ročník myslia aj organizátori. Preto sa každý večer môžete započúvať do neznámych nástrojov z afrického kontinentu. A roztancovať do bubnov.
Čo by vám nemalo ujsť v Letnej filmovej škole
Nedeľa 23. 7., 11.00 h, Kino Hvězda
Svetlo (Souleymane Cissé)
Nedeľa, 23. 7., 17.30 h, Orlovna
Príbeh o uplakanej ťave (Falorni Luigi, Davaa Byambasuren)
Pondelok 24. 7., 8.30 h, Kino Hvězda
Tsotsi (Gavin Hood)
Utorok 25. 7., 17.30 h, Reduta - MS
Cesty nádeje (Kristína Vlachová)
Streda 26. 7., 17.30 h, Kino Hvězda
Občan V. H. - Václav Havel (Jan Lukeš)
Filmovka potrvá do 30. júla, viac informácií na www.lfs.cz.