Industriálny priestor mestskej periférie sa postupne mení na príjemné prostredie. Minulý týždeň Stanica privítala filmový kolektív RaFilm zo Švédska. Tvoria ho aj Alex Veitch a Sascha Fülscher, ktorí so SME hovorili o svojich filmoch a inšpiráciách.
Ako vznikol váš filmový kolektív?
"Začali sme spolupracovať okolo roku 2000. Vtedy sa vybavenie na tvorbu filmov stávalo čoraz lacnejším. Zázemie nám poskytla kultúrna fabrika vo švédskom meste Lund, kde máme filmové laboratórium."
Čo znamená RaFilm?
"RaFilm je surový film, film v neupravovanom stave. Chápeme názov symbolicky, snažíme sa vrátiť k podstate filmu, zamerať sa na obsah, nie však iba v dokumentárnom zmysle. Postupom času sme sa vyprofilovali sociálne a aktivisticky, no nebolo to tak od začiatku."
Kto vás vo vašej práci ovplyvnil?
"Najsilnejšie asi britský filmový kolektív Undercurrents, ktorý sa tiež zameriava na sociálne otázky. Ich tvorba je viac dokumentárna, snažia sa sprostredkovať málo známe informácie a priblížiť film ľuďom z ulice. Naša myšlienka je rovnaká, no používame viac umelecké postupy vrátane animácie. Tak zdôrazňujeme, že náš pohľad je subjektívny."
Prezentujete svoju tvorbu individuálne alebo častejšie vystupujete ako umelecký kolektív?
"Väčšinu filmov tvoríme spoločne, a tak ich aj prezentujeme, niektorí členovia však majú aj svoje menšie individuálne projekty. V tíme nemáme vyhranené pozície, každý sa venuje všetkému: strihu, zvuku, animácii."
Vo vašich filmoch vystupujú aj bežní ľudia z ulice. Akému publiku sú filmy určené?
"Snažíme sa zväčšiť naše publikum nakoľko sa len dá a neprezentovať filmy iba na umeleckých festivaloch. Nechceme, aby ľudia ostávali v pasívnej pozícii konzumentov médií. Napríklad vo filme Steglitswägen 9 sme sa ľudí bývajúcich v jednom dome pýtali ako vnímajú susedov, a potom sme im film spoločne premietali. Zaujíma nás život komunity, je to čiastočne kritika a zároveň so?ciologická sonda. Niektoré filmy sú zas viac umelecké, preto zaujmú iné publikum."
Film Strassmannstrasse 8 vznikol v berlínskom prostredí. Čím vás inšpirovalo?
"Tento film je o plotoch, múroch a bariérach. V minulosti bol Berlín rozdelený na východ a západ, teraz je rozdelený na sociál?ne vrstvy. Boli by sme radi, ak by náš film oslovil aj architektov, ktorí súčasný štýl bývania projektujú. Architektúra často ľudí viac oddeľuje než spája. Ak sa nejaký múr rozsype, ľudia sa začnú stretávať a komunikovať."
Žilinské centrum Stanica plánuje na september Kinobus, ktorý bude premietať po vidieckych kinách Považia, Oravy a Kysúc. Robili ste aj vy v minulosti podobný projekt?
"Radi premietame naše filmy v rozličných prostrediach, napríklad počas cyklistického turné po mestách. Neobvyklé miesta sú často pre publikum prístupnejšie a zúčastnia sa na nich aj ľudia, ktorí do kina chodia málo. Pre?mietali sme aj v zadných dvoroch domov, ale aj pred veľmi drahým hotelom. Publikum mimo kultúrnych centier je často vďačnejšie."
Autor: LENKA KUKUROVÁ (Autorka je výtvarná teoretička)