Keď začal Izrael bombardovať Libanon, šéf generálneho štábu izraelskej armády Dan Haluc povedal, že hodiny sa môžu vrátiť späť o 20 rokov. Do čias občianskej vojny. V Bejrúte to už tak vyzerá. Mesto označované za Paríž Blízkeho východu je v tros?kách, zomierajú v ¨ľom ľudia, a kto môže, uteká preč.
Cudzinci aj Libanončania teraz s pohnutím hovoria o Bejrúte. Za posledné roky tam natiekli miliardy a získal stratenú povesť. Liberálny Bejrút sa núkal západným investorom, do mesta prichádzali zámožní Arabi z okolitých krajín. Páčil sa im pomerne tolerantný životný štýl mesta.
V libanonskej metropole žije 17 rozličných náboženských a etnických skupín, a to dodáva atmosféru. Do Bejrútu sa vrátili turisti aj Libanončania, čo utiekli počas 15-ročnej občianskej vojny.
Po celý čas však v južnom Bejrúte budoval Nasralláh svoje bašty. Na tie teraz útočí Izrael a podľa domácich ničí pritom ducha celého Bejrútu.
Mesto opúšťajú domáci aj cudzinci zo Západu. Z Libanonu sa ich chce dostať domov najmenej 60-tisíc a niekoľko dní sa im to v chaose nedarilo. Zorganizovať pomoc nie je pre európske vlády jednoduché.
Medzinárodné letisko a cesty sú rozbombardované. Ľudia sa sťažujú, že evakuácia trvá dlho.
Veci sa pohli v pondelok večer, keď Briti, Američania, Francúzi a ďalšie európske vlády začali evakuovať hromadne. Loďami a vojenskými vrtuľníkmi. Niektorí cudzinci už predtým riskovali cestu autom alebo taxíkom. Sýria hlási, že jej hranice s Libanonom v posledných d¨ľoch prekročilo 100-tisíc ľudí.
Šťastnejší sú Libanončania s dvojakým občianstvom. "Nikto sa nestará o životy Arabov. Vlastniť európsky pas je ako prejsť z pekla do neba," povedal Reuters Muhammad Koubaissi. Okrem libanonského má aj francúzsky pas a čaká na francúzsku loď.
Cudzinci sa z Libanonu skôr či neskôr dostanú, horšie je to s domácimi. Utekajú do Sýrie, ale môže sa stať, že ak ich bude príliš veľa, Sýria hranice zavrie. Otázne je aj to, čo ich v Sýrii čaká. (mik)
Vývoj udalostí
Libanon
Vo vojne stratil najmenej 226 ľudí. Útoky Izraela na prakticky celé územie krajiny neprestávali ani siedmy de¨ľ vojny. Izrael už útočil aj na základne libanonskej armády. Čoraz častejšie zasahuje pohyblivé ciele - nákladné autá, na ktorých Hizballáh údajne presúva svoj arzenál.
Ešte v pondelok večer tak Izraelčania zničili jednu z rakiet, ktorá môže zasiahnuť Tel Aviv. Tento typ operácií však so sebou prináša aj veľa civilných obetí. OSN upozornila, že Libanon, ktorý je izraelskou blokádou odrezaný od sveta, sa blíži k humanitárnej kríze. Izrael navyše včera oznámil, že nemôže vylúčiť ani väčšiu pozemnú operáciu v Libanone.
Izrael
Izraelčania sú odhodlaní bojovať, a podľa armády bude vojenská operácia trvať týždne. Podľa prieskumu denníka Jediot Achronot 81 percent Izraelčanov podporuje súčasné ťaženie proti Hizballáhu a 58 percent z nich chce bojovať až do totálneho zničenia hnutia. Armáda tvrdí, že zlikvidovala takmer 50 percent arzenálu Hizballáhu aj to, že na sever už dopadajú menšie rakety ako predtým. Na severe to tak však nevyzerá.
Pokračovalo ostreľovanie Haify aj ďalších miest. Včera si Izrael pripísal ďalšiu obeť, vo vojne už zomrelo 25 ľudí. Izraelský minister verejnej bezpečnosti Avi Dichter povedal, že Izrael by mohol začať uvažovať o výmene väz¨ľov. Jeho vyjadrenie je v priamom protiklade s oficiálnou politikou vlády.
Diplomacia
Dnes pricestuje na Blízky východ vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana. Do oblasti smeruje aj vyjednávač Kremľa. Britský premiér Tony Blair včera vyhlásil, že Izrael a Libanon musia "začať okamžite spolu hovoriť". (mik)