Na Slovensku prevažujú medzi falzifikátmi stoeurovky. FOTO - TASR/KR PZ
BRATISLAVA - Európska centrálna banka v prvom polroku roka 2006 zachytila a stiahla z obehu 300-tisíc falošných eurobankoviek, z toho až 98 percent v krajinách, ktoré patria do eurozóny. Najväčší podiel medzi falzifikátmi majú bankovky v nominálnej hodnote 20 eur, s päťdesiateurovými bankovkami tvoria až 80 percent všetkých falzifikátov.
Na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roku zadržali 117 kusov falošných euro bankoviek. Za celý minulý rok to bolo len 234 kusov. Na Slovensku prevažujú falzifikáty s nominálnou hodnotou 100 eur.
Podozrivé bankovky a mince sa sústreďujú v Národnej banke Slovenska, expertízu vypracuje jej oddelenie analýzy bankoviek a centrum falzifikátov. "Ak expertíza potvrdí, že ide o falzifikát, ďalší postup je v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní," povedal hovorca NBS Igor Barát.
Aj používaním falošných peňazí sa ľudia dopúšťajú trestného činu, polícia im však musí dokázať, že dopredu vedeli, že peniaze sú falošné, a úmyselne ich chceli dostať do obehu.
Banky majú svoje vnútorné predpisy, podľa ktorých postupujú ich zamestnanci. Pracovníci komerčných bánk môžu podozrivú bankovku klientovi odobrať. Potom s ním spíšu záznam, ktorý spolu s podozrivou bankovkou odošlú do centrálnej banky. "V prípade falzifikátu bankovka zostáva v NBS a naše obchodné miesto informuje klienta o falzifikáte," povedala hovorkyňa UniBanky Katarína Ševčíková. Banka zároveň musí túto skutočnosť telefonicky ohlásiť Úradu justičnej a kriminálnej polície, povedala hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
Národná banka vyhotovuje posudok ku každej zaslanej bankovke alebo minci a zasiela ho na obchodné miesta. "Ak je bankovka v poriadku, NBS ju vráti obchodnému miestu, a to klientovi," hovorí Ševčíková. Oznamovateľ nemá nárok na náhradu falšovanej bankovky.
Hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová ľudom radí, aby pri podozrení na falošnú bankovku prišli do pobočky banky a požiadali klientskeho pracovníka, aby dal overiť jej pravosť. Ľahšie rozlíšiteľné falzifikáty vedia klientski pracovníci odhaliť priamo na mieste.
Ako predísť získaniu falošných peňazí
* treba sa oboznámiť s ochrannými prvkami bankoviek,
* cudziu menu kupovať iba na autorizovaných miestach - v bankách, zmenárňach,
* nenechať sa zlákať "výhodnejším" kurzom od neznámych pouličných predajcov, platí to pri nákupe cudzej meny doma aj v zahraničí,
* nerozmieňať a nezamieňať bankovky neznámym osobám,
* sústrediť sa pri preberaní každej bankovky pri pokladniciach,
* bankovky si overiť hmatom - bankovkový papier je veľmi špecifický na ohmat,
* bankovky si pozrieť proti svetlu i po svetle a skontrolovať ochranné znaky, ako je vodoznak, optická premenlivá farba s označením nominálnej hodnoty, ochranný prúžok, a podobne,
* čím vyššia je nominálna hodnota, tým viac pozornosti treba bankovke venovať,
* pri pochybnostiach o pravosti bankovky požiadať o inú, ak ju už človek vlastní, kontaktovať políciu alebo banku,
* ochranné znaky eurobankoviek sú aj internetovej stránke - www.euromena.sk. Zdroj: NBS