Bratislava 30. marca (TASR) - Odhad vývoja nezamestnanosti na začiatku funkčného obdobia vlády SR bol príliš optimistický, keďže vychádzal zo situácie v rokoch 1997 až 1998, keď sa v hospodárstve najmä vďaka masívnym zahraničným úverom udržiavala značná prezamestnanosť. Aj preto je ukazovateľ 10-% miery nezamestnanosti v programovom vyhlásení vlády jednoznačne najrizikovejší, uviedol vo svojom vystúpení k správe o súčasnom stave a plnení úloh Programového vyhlásenia vlády SR v oblasti politiky zamestnanosti premiér Mikuláš Dzurinda.
Pod súčasnú vysokú mieru disponibilnej nezamestnanosti, ktorá koncom februára dosiahla 19,7 %, sa pritom podľa neho podpísali objektívne príčiny, medzi ktoré sa radia okrem iného reštrukturalizácia priemyslu, strata tradičných trhov a rast produktivity práce, ako aj subjektívne príčiny. V tomto smere skritizoval nízku odvahu v boji s čiernou prácou a chybnú privatizáciu v minulom volebnom období, spojenú s prepúšťaním zamestnancov podnikoch.
Upozornil však, že na Slovensku síce miera nezamestnanosti od vzniku SR vzrástla z úrovne 14,4 % o 5,3 percentuálneho bodu, ale o rovnaké percento sa v tomto období zvýšila nezamestnanosť aj v ČR. U susedov tento ukazovateľ v súčasnosti predstavuje 8,8 %, pričom východisková pozícia ČR oproti Slovensku bola omnoho priaznivejšia aj vzhľadom na prístup k zahraničným investíciám.
Vláda SR má podľa M. Dzurindu tiež určité rezervy v riešení problematiky nezamestnanosti, kabinet však uskutočnil rad opatrení na zlepšenie situácie v tejto oblasti. "Stabilizovali sme ekonomiku a vytvorili predpoklady pre zdravý dlhodobý ekonomický rast, znížili sme dane z príjmov pre fyzické a právnické osoby, schválili zákon o priemyselných parkoch a zaviedli projekt verejnoprospešných prác," skonštatoval.
V ďalšom období bude kabinet podľa premiéra pokračovať vo zvýšenom úsilí pri znižovaní nezamestnanosti. V apríli tohto roka prerokuje vláda na mimoriadnom zasadaní materiál s viacerými opatreniami, ktorý pripravuje podpredseda vlády SR Ivan Mikloš spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Petrom Magvašim a ostatnými ekonomickými ministrami. Zamerané by mali byť najmä na zlepšovanie podmienok pre malých a stredných podnikateľov, podporu zahraničných investícií a zvyšovanie kapacity vzdelávacej sústavy. Vláda mieni tiež pokračovať v rozumných verejných investíciách, napríklad do bytovej výstavby, a v daňovej reforme, dodal premiér.