Leopoldov 27. marca (TASR) - Aj keď je marec zo zotrvačnosti považovaný za mesiac knihy, majiteľ najväčšieho slovenského antikvariátu Tibor Ďurák len mávne rukou: "U mňa to ide stále rovnako, teda slabo".
Marec je pre Tibora Ďuráka sklamaním, pretože je zima. Na pravé poludnie sa teplomer v leopoldovskom antikvariáte U prednostu vyšplhal horko-ťažko na deväť stupňov. Náklady na kúrenie by sa z predaja starých kníh zaplatiť nedali a tak si majiteľ radšej dýcha do dlaní.
V piatich miestnostiach priamo na železničnej stanici čaká na záujemcov okolo 40 tisíc kníh, niekoľko desiatok obrazov a zopár harmoník. "Medzinárodné abecedné, ani žánrové systémy triedenia mi nevyhovovali, tak som si založil vlastný," pochváli sa majiteľ antikvariátu a vysvetľuje, že svoje prednostné miesta majú autori, ktorí sa dobre predávajú. "Mojimi živiteľmi sú Verne, Balzac, zo slovenských Jožo Nižnánsky. Dostojevskij sa predáva tak dobre, že momentálne nemám ani kus. Dobre sa predávajú aj filozofické diela, no a dnešným hitom je španielčina a všetko okolo nej," hovorí inžinier Ďurák, ktorý celý aktívny život pracoval vo fabrike na výrobu liehu a alkoholických nápojov. Pre podnikanie s knihami sa rozhodol preto, aby sa na staré kolená nenudil. Popri vychytených autoroch majú v jeho podniku miesto aj knihy o význame príslušníkov pomocnej stráže Verejnej bezpečnosti alebo socialistické zákonníky práce. Nechýbajú ani knihy v ruštine, nemčine, maďarčine, japončine a ďalších jazykoch.
Zákazníci okrem beletrie žiadajú knihy o starých remeslách, no tých je veľmi málo. Antikvariát U prednostu navštevujú aj odborníci, často majitelia iných antikvariátov nielen zo Slovenska, ale aj z Paríža či Viedne. T. Ďurák vie, čo ľudia potrebujú a tak chystá veľké prekvapenie: supermarket plný starých kníh. Prenajal si bývalý železničiarsky kultúrny dom hneď oproti terajšiemu antikvariátu, ktorý prerába a upravuje. Po dokončení by v ňom malo nájsť miesto až 120 tisíc kníh, vyše 2000 obrazov a desiatky starých hudobných nástrojov. "Do veľkého antikvariátu presťahujem beletriu a z terajšieho vytvorím špecializovaný antikvariát na vedeckú a odbornú literatúru," uvažuje knižný fanatik, ktorého najviac mrzí, že k nemu nechodia spisovatelia či politici. Obrazová redakcia ponúka k materiálu fotoreportáž.