Na Krajskom školskom úrade v Banskej Bystrici nám povedali, že by tak došlo k istej podriadenosti obcí. Župy by totiž na ne mohli tlačiť, aby základné školy zriaďovali a rušili podľa ich predstáv. Vylúčený by nebol ani lobing župných poslancov za "ich" miestne základné školy a mohlo by sa to dotknúť aj súkromných a cirkevných škôl.
Zamestnanec úradu, ktorý si neželal byť menovaný, povedal: "Nevidím reálny dôvod, aby sa štát takto zbavil právomoci," najmä pokiaľ ide o "zabezpečenie povinnej školskej dochádzky v primeranom štandarde" či zodpovednosť za organizačné zabezpečenie maturít.
Peter Draxler z Krajského úradu v Nitre zasa tvrdí, že činnosť v oblasti bezpečnosti štátu podľa ústavných zákonov "nemôžu vykonávať samosprávne orgány", lebo to je "vo výlučnej kompetencii štátu". To sa týka aj civilnej ochrany či správy majetku štátu.
Osem krajských úradov ako orgánov štátnej správy pôsobí na Slovensku približne od polovice roka 1996. Pôvodne mali pomerne širokú pôsobnosť, no postupne sa tak zúžila, že návrh na ich zrušenie bol iba otázkou času. Už v máji 2003 vláda schválila návrh na "zrušenie okresných úradov a krajských úradov", no tie krajské neskôr zo zoznamu vypadli.
Osem krajských školských úradov pôsobí od 1. januára 2004, keď sa zrušili okresné úrady a ich úlohy sa rozdelili medzi vtedy zriadené úrady - tzv. špecializovanú miestnu štátnu správu.
Že krajské ani krajské školské úrady nemusia byť potrebné, vyplýva aj z niektorých volebných programov. SDKÚ sa zaviazala navrhnúť "ich zásadnú reorganizáciu", ANO rovno zrušiť. Takýto zámer mali aj Nádej a OKS.
Fico zo Smeru o úradoch povedal, že "sú mimoriadne personálne predimenzované, nehovoriac o tom, že disponujú pomerne veľkým nehnuteľným majetkom".
Napríklad Krajský úrad v Nitre má 115 zamestnancov, budovy a stavby za viac ako 77 miliónov korún, pozemky za ďalších 15 miliónov.
Čo ešte krajský úrad robí* vydáva osobitné označenia vozidiel prepravujúcich občana s ťažkým zdravotným postihnutím a vedie ich evidenciu,
* zabezpečuje pracovné sily a prostriedky pre prípad povodne, vyhodnocuje následky povodní,
* prijíma žiadosti o udelenie slovenského občianstva, ako aj o prepustenie zo štátneho zväzku, o ktorom aj rozhoduje; vydáva osvedčenie o slovenskom štátnom občianstve,
* obciam poskytuje príspevok na starostlivosť o vojnové hroby, ukladá pokuty napríklad za poškodenie vojnového hrobu,
* riadi a kontroluje výkon štátnej správy obvodnými úradmi,
* rozhoduje o uznaní odbornej spôsobilosti na vykonávanie živnosti, vydáva doklad o povahe a dĺžke praxe v činnostiach, ktoré sú živnosťou. (joč)