Časť predsedníctva Smeru. O Beňovej sa včera nehovorilo, na tlačovej konferencii sa spomínalo najmä euro. FOTO - SITA |
BRATISLAVA - Vláda mieni zaviesť euro 1. januára 2009 a bude to napísané aj v jej programovom vyhlásení. Povedal to včera pre agentúru ČTK premiér Robert Fico s tým, že "všetky pochybnosti alebo určité obavy boli veľmi jednoznačne vyvrátené".
Po včerajšom zasadnutí predsedníctva Smeru Fico síce zopakoval, že "kritériá Maastrichtu budeme rešpektovať", ale či bude zavedenie eura aj vo vládnom programe, "poviem až vtedy, keď ho budem čítať v parlamente".
Fico ešte nedávno hovoril, že euro bude v roku 2009 zavedené len vtedy, ak to bude výhodné pre občanov. Slovenská koruna sa aj preto v posledných týždňoch oslabovala. Včera však bola relatívne stabilná.
Fico pre ČTK vyhlásil, že všetky návrhy v daňovej či v sociálnej oblasti podporí jeho vláda len do tej miery, "aby neboli ohrozené kritériá zavedenia eura". To platí aj pre odškodnenie klientov skrachovaných nebankových subjektov, ktoré mali strany vládnej koalície pred voľbami v pláne.
Premiér potvrdil, že v programovom vyhlásení vlády nebude privatizácia štátnych podnikov, lebo "my si myslíme, že štát vie byť dobrý vlastník".
Na včerajšie zasadnutie predsedníctva Smeru včera neprišla podpredsedníčka strany Monika Beňová, ktorá viackrát ostro kritizovala Roberta Fica za jeho výroky na adresu európskych socialistov a otvorene bola aj proti súčasnej vládnej koalícii s SNS.
O Beňovej sa napokon nehovorilo. Podľa Fica má v Smere "každý právo na svoj názor, aj na rozdielny". Upozornil na bývalého poslanca Smeru Bohumila Hanzela, ktorý v minulosti často hlasoval aj hovoril inak ako jeho stranícki kolegovia.
Podpredseda Robert Kaliňák dodal, že "u nás za názory nikdy nikoho netrestali". Jeho kolega Dušan Čaplovič si myslí, že ide o marginálny problém, hoci Beňová mohla svoje názory povedať najprv v strane, až potom na verejnosti.
Beňová kritizovala Fica aj za jeho výroky o možnom vplyve nadnárodných spoločností na politiku európskych socialistov. Kaliňák k tejto téme povedal, že "všade existujú lobistické skupiny".
Predsedníctvo Smeru včera potvrdilo rozdelenie štátnych tajomníkov v pomere 13 (Smer), 7 (SNS) a 6 (HZDS). Rokovať o nich budú dnes na koaličnej rade.
Fico mieni dnes povedať aj ich mená a predpokladá, že niektorí budú uvedení do funkcie už v stredu na zasadnutí vlády.
SNS by mala mať podľa počtu mandátov v parlamente viac ako 7 štátnych tajomníkov. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj hovorí, že "takto počty vyšli. Nie je to ideál, ale myslím, že sa blíži k optimu".
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová hovorí, že predseda strany Vladimír Mečiar, ktorý chodí na rokovania s Ficom, po nich "nevyjadril žiadnu nespokojnosť" s počtom 6 štátnych tajomníkov.
(mož, sp)