Putin má dôvod byť spokojný. Okrem počasia sa doteraz najdrahšia schôdzka najvplyvnejších štátov sveta uskutočnená po prvýkrát pod predsedníctvom Ruska v historickom Petrohrade vydarila. Až na jedno potknutie - Spojené štáty nedopriali Rusom pojať summit ako oslavy vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie. Rozhovory o súhlase Ameriky so vstupom Ruska boli prerušené a Putin ťažko skrýval sklamanie.
Očakávanú kritiku ruských politických pomerov dokázal Putin elegantne obrátiť na žart a podľa hesla najlepšou obranou je útok, bol nakoniec najtvrdším kritikom svojich partnerov.
Ruský líder ostro zaútočil najmä na Veľkú Britániu, ktorú obvinil z ukrývania teroristov a zaradil takmer medzi krajiny ako Líbya či Sýria. "Prečo okrem týchto nespomenúť iné krajiny, ktoré ukrývajú na svojom území zjavných bojovníkov?" vyhlásil a verejne požiadal britské vedenie o vydanie čečenského politika a gerilového vodcu Achmeda Zakajeva, ktorý získal vo Veľkej Británii politický azyl.
Putin vyzval krajiny G8 na "pochopenie a podporu" ruských požiadaviek v rámci globálneho boja s terorizmom. Zato sľúbil, že nebude porušovať ústavu a kandidovať po tretí raz na najvyššiu funkciu. Znovu vysvetlil, že ruská demokracia je odlišná a je poplatná ruskej histórii a mentalite.
Pozorovatelia hodnotia petro?hradský summit nielen ako naj?drahší - Rusko sa zjavne chcelo ukázať v tom najlepšom svetle a neľutovalo prostriedky ani pohostinnosť - ale aj ako najdramatickejší.
Konal sa totiž v čase začiatku ďalšej blízkovýchodnej vojny, vyostrujúcej sa krízy okolo iránskeho jadrového programu a bezprostredne po provokatívnych skúškach nových severokórejských rakiet. Preto mnohí novinári porovnávali rokovanie G8 so zasadaním Bezpečnostnej rady OSN.
Záverečný program skutočne pripomínal stretnutie najmocnejších vodcov sveta. K základnej zostave sa pridal generálny tajomník OSN, prezidenti Juhoafrickej republiky, Číny, Indie, Brazílie, Mexika a niekoľko významných medzinárodných organizácií. Putin naznačil, že G8 čaká v budúcnosti rozšírenie, ale zdôraznil, že sám nič také nenavrhne. Iba podporí podobnú ideu svojich partnerov.
Rusko dalo jednoznačne najavo, že bez ďalších štátov, ako je búrlivo sa rozvíjajúca India či Čína sa v budúcnosti neobíde nijaké dôležité rokovanie.
Základná téma ako boj s infekčnými chorobami, vzdelávanie, energetická bezpečnosť bola po celé tri dni prekrytá blízkovýchodným konfliktom. Napriek tomu bolo prijatých viac ako desať dokumentov vrátane deklarácie o boji s korupciou, intelektuálnym pirátstvom i terorizmom.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME