Starú turbínu vykopali na pozemku Petra Valacha. FOTO PRE SME - AUTOR |
Letanovský mlyn je neveľká lúka s pár súkromnými chatami bez elektriny a s bufetom. "Mnohí turisti si však miesto pletú s neslávne známou rómskou osadou a aj preto ho obchádzajú," vysvetľuje prevádzkovateľ bufetu Peter Valach. Turbínu vykopali na jeho pozemku.
"V minulosti tu stál vodný mlyn a neskôr píla. Práve na pozemku, ktorý som kúpil, sme našli jej základy, a tak sme pred viac ako rokom zo zvedavosti odkopali časť sutiny. V hĺbke päť až šesť metrov sme napokon narazili na kovové telo Francisovej vodnej turbíny. Na Slovensku je považovaná za raritu, hoci jedna funguje neďaleko Kežmarku," hovorí Valach.
Francisove turbíny sa uplatnili tam, kde voda netiekla pod silným tlakom. V čase socialistickej industrializácie sa podobné technické zariadenia nemilosrdne tavili vo vysokých peciach. Aj preto by v Letanovskom mlyne v Slovenskom raji radi túto pamiatku zachránili a sprevádzkovali.
"Ešte toto leto by sme preto radi nainštalovali náučno-informačné tabule a neskôr turbínu sprístupnili verejnosti a sprevádzkovali. Zatiaľ to nedokážeme hlavne preto, že nevieme, v akom je technickom stave a že dnes už neexistuje hať na potoku, ktorá vháňala do turbínu vodu," prezrádza Peter Valach. Pokračujú však v odkopávaní prívodného kanálu, aby mali návštevníci možnosť prezrieť si technické zariadenie v celku.