BRATISLAVA - Ani po poldruha roku od kalamity vo Vysokých Tatrách sa neupokojili spory ochranárov s lesníkmi. Vo víchricou postihnutých oblastiach sú premnožené lykožrúty. Lesníci nepriamo naznačujú, že za to môžu ochranári, lebo brzdili udeľovanie výnimiek na ťažbu popadaného dreva v najchránenejších oblastiach.
Podľa lesníkov sú už lykožrúty premnožené aj v nespracovanej kalamite v lesoch s najvyšším stupňom ochrany. Ochranári si zasa dali vypracovať od odborníkov zo SAV, univerzít a Českej akadémie vied stanovisko, podľa ktorého obvinenia lesníkov nie sú oprávnené.
Ochranári dlhodobo upozorňovali, že lesníci sa snažia ťažiť drevo v najprísnejšie chránených oblastiach. Lesníci sa bránili, že to robia preto, aby zabránili požiarom či povodniam. Mikuláš Huba z Geografického ústavu SAV hovorí, že dnes chcú pravdepodobne lesníci znova ťažiť v najchránenejších lokalitách pod zámienkou lykožrúta. Tvrdí dokonca, že málo chránené oblasti, ktoré treba ťažiť, lesníci nechávajú tak, a sústredia sa skôr na oblasti, ktoré sú chránené.
Lesníci chcú podľa Hubu vyvolať hystériu, aby mohli rýchlo ťažiť. O niekoľko mesiacov totiž bude schválená tzv. zonácia - prísne chránené oblasti sa dostanú do zóny A a lesníci už nebudú môcť zasahovať. V zóne A by sa musí les vyvíjať prirodzene, potvrdzuje Rastislav Jakuš z Ústavu ekológie lesa SAV. Znamená to, že staré stromy, ktoré napadne lykožrút, odumrú a vytvoria miesto pre mladé stromčeky.
Šéf Štátnych lesov TANAPu Peter Liška odmieta obvinenia, že lesníci chcú ťažiť v chránených zónach, kým ich v tom neobmedzí zonácia. Tvrdí, že hmyz sa už premnožil v oblastiach, kde "sme žiadali o výnimky" a keby teraz aj lesníci zasiahli, nič nedosiahnu. Veľká kôrovcová kalamita je podľa neho vo Vysokých Tatrách neodvratná. (rf)