ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Od 1. augusta bude môcť Sociálna poisťovňa kontrolovať, či zamestnanec dodržiava liečebný režim počas práceneschopnosti. Teda aj v čase od prvého do desiateho dňa, keď mu príjem nahrádza zamestnávateľ.
Ministerstvo práce zmenu navrhlo pre to, že zamestnávateľ "nie vždy vedel posúdiť, či došlo k porušeniu liečebného režimu", povedal Radko Duda z ministerstva.
Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu s tým súhlasí, zamestnávatelia vraj preto toto právo využívajú výnimočne. Aj podľa hovorcu Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka ide o vcelku logickú zmenu. "Zamestnávateľ nevie posúdiť, aká terapia je na danú chorobu potrebná," hovorí. "Asi ťažko by vedel posúdiť, či (zamestnanec) liečebný režim dodržiava, alebo nie. To vedia iba lekári."
Zamestnávateľ bude po novom môcť skontrolovať iba to, či sa jeho práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste, ktoré si určil so súhlasom lekára.
Poistenec musí ošetrujúcemu lekárovi nahlásiť "konkrétne miesto (adresu), na ktorom sa bude počas dočasnej pracovnej neschopnosti zdržiavať" a ten lekár to zaznačí v potvrdení o pracovnej neschopnosti, vysvetľuje Elena Trutzová zo Sociálnej poisťovne. Ak kontrola odhalí, že zamestnanec sa bez súhlasu lekára zdržiava na inom mieste, bude to "dôvod na zánik náhrady príjmu", dodáva Radko Duda z ministerstva práce.
Podľa prezidenta asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora treba posúdiť aj to, za akých okolností práceneschopný zamestnanec nebol tam, kde mal byť - mohol byť totiž práve u lekára.
Dodržiavanie liečebného režimu určeného ošetrujúcim lekárom sa sleduje pri každej dočasnej pracovnej neschopnosti individuálne, hovorí Trutzová. Pri domácej kontrole liečebného režimu je podľa nej potrebné overiť totožnosť poistenca a súčasne ho poučiť o jeho ďalších právach a povinnostiach, ktoré mu z péenky vyplývajú.
Do bytu zamestnanca môže vojsť kontrola iba s jeho súhlasom. "Ak súhlas nedostane, musí jej stačiť aj fyzická prítomnosť zamestnanca v okne," tvrdí Radko Duda. Ku kontrole pobytu a dodržiavania liečebného režimu však podľa Dudu môže dôjsť aj mimo zvyčajného pracovného času práceneschopného človeka.
Náhrada príjmu počas péenky
Kedy a koľko
Od prvého do desiateho dňa dočasnej práceneschopnosti zamestnancovi zamestnávateľ poskytuje náhradu príjmu. Od prvého do tretieho dňa je to 25 percent denného vymeriavacieho základu zamestnanca a od štvrtého do desiateho dňa 55 percent.
Zmena od 1. augusta
Od 1. augusta nárok zamestnanec nebude mať nárok na náhradu, ak sa počas péenky bez súhlasu lekára zdržiava na inom ako tom určenom mieste, a to odo dňa, keď to kontrola zistila.
Kedy ešte nárok zaniká
- ak má zamestnanec počas dočasnej práceneschopnosti nárok na nemocenský, materský alebo rodičovský príspevok (okrem situácie, keď počas poberania rodičovského príspevku vykonáva činnosť zamestnanca),
- ak sa dočasne práceneschopným stal v dôsledku úmyselného trestného činu, za ktorý mu bol uložený trest odňatia slobody,
- ak porušil liečebný režim určený lekárom, a to odo dňa porušenia.
Kontrola dodržiavania liečebného režimu
Sociálna poisťovňa bude môcť dodržiavanie liečebného režimu kontrolovať už od prvého dňa dočasnej práceneschopnosti. Zamestnávateľ už nebude mať právo skontrolovať, či zamestnanec dodržiava liečebný režim, ale či sa zdržiava na určenom mieste. (joč)