Holíčsky zámok v súčasnosti. Mesto si ho od nového majiteľa, firmy brata Mariána Jančošeka, prenajíma na kultúrne-spoločenské podujatia. S jej súhlasom v ňom zriadilo aj mestskú galériu. FOTO - AUTOR
Úrad boja proti korupcii odhalil úverové podvody za 953 miliónov korún, ku ktorým došlo v Slovenskej kreditnej banke v rokoch 1999 a 2000. Jednou z deviatich akciových spoločností, ktorá získala takýto úver, bola aj WYWAR Invest Holíč.
V máji roku 1999 dostala homebankingový úver 175 miliónov korún od SKB, hoci nespĺňala podmienky, za ktorých by ho banka mohla poskytnúť. V tom čase už totiž mala zmenkový úver zhruba na 163 miliónov korún. Na žiadosť firmy WYWAR zvýšila SKB vo februári 2000 homebankingový úver až na 350 miliónov korún. Firma z neho vyčerpala približne 70 miliónov, peniaze však banke nikdy nesplatila.
Spoločnosť WYWAR Invest založilo v roku 1999 mesto Holíč. Jedným z členov jej dozornej rady bol aj Marián Jančošek. Firma mala získať peniaze na obnovu Holíčskeho zámku, ktorý bol v tom čase majetkom mesta. Mesto do WYWAR Invest vložilo nehnuteľnosti ocenené na 18 miliónov korún, medzi nimi aj Holíčsky zámok. Potom 90 percent akcií predalo spoločnosti POZAPO za 16,2 milióna korún.
Sprostredkovateľom obchodu bol súčasný zástupca primátora Holíča Vladimír Petrovič. Tvrdí, že s mestom mal riadnu zmluvu na sprostredkovanie solventných záujemcov o zámok. S Jančošekom sa poznal zo štúdií na fakulte. "Keď som zistil, že pracuje na Fonde národného majetku, oslovil som ho," povedal Petrovič. Pri tvorbe zakladateľskej zmluvy WYWAR Invest však nebol. "Až neskôr som sa dozvedel, že bola pre mesto nevýhodná. Jančošek v nej prisľúbil preinvestovať 50 až 70 miliónov korún v priebehu desiatich rokov." Podľa Petroviča v zmluve nebola nijaká klauzula, čo sa stane, ak si záväzky nebude plniť.
Vízia sa nenaplnila
Vznik akciovej spoločnosti WYWAR Invest schválilo aj mestské zastupiteľstvo v Holíči. Poslancom predostreli víziu, že firma získa až 350 miliónov korún na rekonštrukciu zámku. Aby sa tak stalo, za predsedu dozornej rady spoločnosti bol zvolený vtedajší primátor Jozef Hrušecký. Členmi predstavenstva sa stali vtedajší zástupca primátora Vladimír Horák, prednostka Mestského úradu v Holíči Viera Kučerová, vedúci oddelenia správy majetku MsÚ v Holíči Pavel Hřebačka a Petrovič.
Petrovičovo meno spolu s menom predsedu predstavenstva Ladislava Peciara figuruje na žiadosti o úver zo Slovenskej kreditnej banky. "Išlo o zmenkový úver, ktorý mal byť použitý na rekonštrukciu zámku. Preto som sa pod tú žiadosť podpísal," povedal Petrovič. "V banke bol úver vybavený zo dňa na deň. Povedali mi, že kým sa spravia projekty, peniaze sa požičajú iným firmám a že úroky sa použijú na rekonštrukciu zámku. Nestalo sa tak. Ďalšiu žiadosť o úver som už podpísať odmietol a po týchto skúsenostiach som zo spoločnosti v apríli 2000 odišiel. V tom čase bol však zmenkový úver splatený."
Pred čerpaním úverov z SKB sa podľa Petroviča na zámku preinvestovalo približne päť miliónov korún na strechu, vypracovanie štúdie a nutné reštaurátorské zásahy. Dosť peňazí zhltla aj réžia firmy. Potom sa do zámku už vôbec neinvestovalo. "Pretože mi na zámku záleží, založil som občianske združenie, ktoré sa snaží získať peniaze na jeho obnovu," povedal Petrovič.
Kam šlo 70 miliónov korún?
Osud 70 miliónov korún, čo je približná výška škody, ktorú WYWAR spôsobil, je nejasný. Podľa našich informácií by o spomínaných transakciách s SKB mohol vedieť viac Jančošek, hoci zo spoločnosti odišiel v marci 1999, teda dva mesiace predtým, ako firma získala prvý úver z SKB na 175 miliónov korún. Predsedom predstavenstva WYWAR Invest bol Ladislav Peciar, ktorý bol napojený na Jančošeka cez firmu POZAPO Investment Group. Podľa obchodného registra za spoločnosť mohol konať buď sám predseda predstavenstva, alebo jeho dvaja členovia spoločne. Ďalší, kto môže niečo vedieť, je Róbert Gulaša, s ktorým Jančošek figuroval ako konateľ v spoločnosti FRAMA.
"Spolu s inými spoločnosťami, ktoré nebudem menovať, sme pripravovali projekt rekonštrukcie Holíčskeho zámku. Nakoniec sa však nerealizoval," povedal v piatok Jančošek. Tvrdí, že spoločnosť WYWAR mala koncom 90. rokov širší záber, kúpila napríklad denník Národná obroda. "Možno tie peniaze boli použité tam, na platy novinárov. Bol som len členom dozornej rady a aj to pred takmer ôsmimi rokmi. Takže sa už na niektoré podrobnosti nepamätám," povedal. Čudné operácie s úverom, o ktorých hovoril Petrovič, odmietol komentovať. "To je jeho tvrdenie."
Autor: GABRIEL KOPÚNEK