Najväčšie víťazstvo kariéry, tak ohodnotila svoj triumf nad Marion Jonesovou Jamajčanka Sherone Simpsonová. FOTO - SITA/AP |
Jamajka kraľuje šprintu po meči aj po praslici. Nemá len Asafu Powella, ale aj Sherone Simpsonovú.
"Mojím prvým vzorom bola Merlene Otteyová, ale teraz je ním Asafa Powell," vraví nízka útla dievčina s mierami 163 cm a 45 kg, ktorá je na čele svetových tabuliek roka na 100 aj 200 metrov.
Merlene posledné roky žije v Slovinsku, kým Asafu vída Sherone dennodenne. Obaja totiž trénujú v jednej skupine. Vedie ju kouč Stephen Francis, ktorý svojmu jamajskému klubu pri zrode v roku 2000 dal zdanlivo tajomnú skratku MVP. Za iniciálkami sa však skrýva výstižné spojenie: v preklade maximálne rýchle výkony.
Simpsonová nadchla už predvlani na aténskej olympiáde. Mala sotva dvadsať a vo finále stovky dobehla šiesta. S ďalšími zo zlatého jamajského šprintérskeho kvarteta Baileyovou a Lawrenceovou však ostala v tieni krajanky Veroniky Campbellovej, zlatej na 200 a bronzovej na 100 m.
V marci na Hrách Commonwealthu 2006 v Melbourne však Simpsonová olympijskú šampiónku na "jej" dvojstovke zdolala o 13 stotín a začala svoju najúspešnejšiu sezónu.
"Toto bolo jednoznačne najväčšie víťazstvo mojej kariéry," cituje webová stránka svetovej atletickej federácie Sheronin výrok po piatkovom rímskom triumfe, ktorý bol jej prvý na mítingu Zlatej ligy.
Šesť dní predtým v Paríži Simpsonová s Jonesovou o šesť stotín prehrala. Na utorok mala pozvanie do Lausanne, ale - podobne ako Powell - uprednostnila prípravu na Rím.
"Kľúčová je prvá šesťdesiatka, ktorá mi v Paríži nevyšla. Na nej som cez týždeň v Taliansku pracovala. Som šťastná, že to bolo cítiť. Dosiaľ som rýchlo behávala najmä na Jamajke, teraz už aj v cudzine," tešila sa.
Jonesová len krčila plecami: "Zabehla som si osobné maximum, ale okrem toho som chcela aj vyhrať. Aj vďaka tejto prehre som získala motiváciu, akú som dlho nemala. Teraz si však letím domov pozrieť syna..."
Simpsonová má zatiaľ "len" školské povinnosti. Štúdium biznisu a manažmentu na kingstonskej univerzite však berie veľmi vážne. Podľa denníka Jamaica Observer dokonca pred časom uvažovala preň nechať atletiku. Keď to však povedala rodičom, ktorí žijú na Bahamách (v detstve tam Sherone trávila prázdniny), mama ju zahriakla: Neopováž sa. Vydržala a neľutuje.
Rýchlejšiu stovku ako Simpsonová (10,82, jedenásty svetový výkon histórie) má z jamajských rodáčok už len Otteyová (10,74). Donedávna sa zdalo, že väčšie predpoklady vyniknúť má na dvojstovke.
Prečo uprednostňujete stovku?, vyzvedal sa redaktor Caribbean News. "Lebo je kratšia," dostal odpoveď.
Sherone Simpsonová
Narodená: 12. augusta 1984 v jamajskom Manchestri
Miery: 163 cm, 45 kg
Tréner: Stephen Francis
Úspechy: na OH 2004 zlatá medaila v štafete 4 x 100 m, 6. miesto na 100 m, na MS 2005 strieborná medaila v štafete 4 x 100 m, 6. miesto na 100 m, víťazka Hier Britského spoločenstva 2006 na 200 m
Osobné rekordy: 100 m 10,82 (svetový výkon 2006), 200 m 22,00 (svetový výkon roka), 400 m 53,24
Profesia: študentka biznisu a manažmentu na technologickej univerzite v Kingstone