FOTO |
Návšteva totiž skrývala v sebe aj istú symboliku, pretože Fico hovoril pred voľbami nielen o dobrých vzťahoch so Západom, ale nezabúdal pripomínať ani krajiny východu ako Rusko či Čínu.
Fico sa aj minulý týždeň vyslovil za "štandardnejšie vzťahy" s Ruskom, pretože boli podceňované a rovnako sa musí podľa neho hovoriť aj o Ukrajine a Číne. Fico bol tento rok ešte ako opozičný líder na návšteve Číny, ktorú pomáhalo pripraviť čínske veľvyslanectvo.
Spoločná tlačová konferencia po prijatí veľvyslancov na Úrade vlády nebola. Americký veľvyslanec vyjadril presvedčenie, že vzťahy medzi Slovenskom a USA budú také silné ako doteraz. Rozhovor sa týkal aj ľudských práv, práv menšín i plánovaného odsunu slovenských vojakov z Iraku. O prípadnej návšteve Fica v USA sa nehovorilo.
V súvislosti s plánovaným odchodom vojakov z Iraku Vallee pripomenul, že iracká vláda stále potrebuje pomoc. Podľa veľvyslanca by bolo vhodné, aby vojaci zostali v Iraku nápomocní, nech to už bude v akejkoľvek forme.
Vallee vie o iniciatíve amerického kongresmana maďarského pôvodu Toma Lantosa, ktorý chce požiadať Kongres, aby odsúdil účasť SNS vo vládnej koalícii. Veľvyslanectvo to nekomentuje. V tejto chvíli je podstatné, pripomenul Vallee, že na oboch stranách je prevaha ľudí, ktorí majú záujem na udržiavaní dobrých vzťahov medzi USA a Slovenskom.
O niekoľko hodín neskôr premiér diskutoval s čínskym veľvyslancom. Hovorili aj o skúškach severokórejských balistických rakiet. (sita, sp)
Veľvyslanci USA a Číny sa vystriedali v Úrade vlády na vlastnú žiadosť. Prijal ich premiér Robert Fico. FOTO - SITA |