Dorovnávať dôchodky treba, ale prepočítanie všetkých by položilo Sociálnu poisťovňu na kolená. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Dorovnávanie a zvyšovanie starodôchodkov bude podľa ministerky práce Viery Tomanovej súčasťou programového vyhlásenia novej vlády.
Nová ministerka už vyhlásila, že starodôchodky by sa mali prepočítať, spočiatku hovorila o všetkých dôchodkoch, ale včera to spresnila. "Netvrdím, že sa dôchodok zmení všetkým, ale radi by sme pomohli najmä tým, čo boli minulou vládou diskriminovaní, a to poberateľom nižších dôchodkov". Tomanová hovorí, že zmeny budú garantovať, že dôchodok sa nikomu nezníži.
Zvyšovanie penzií starodôchodcom mali vo volebných programoch všetky strany vládnej koalície. Koaliční partneri Smeru zvyšovanie starodôchodkov podporujú, no v hre sú aj iné spôsoby ako prepočítavanie.
Anton Blajsko z HZDS, ktorý sa podieľa na príprave programového vyhlásenia, povedal, že sa zvažuje "dorovnanie reálnej výšky dôchodku k rastu životných nákladov", ale hovorí sa aj o pevnom koeficiente prepočítavania. Blajsko je zástancom dorovnávania podľa rastu životnej úrovne, čo by znamenalo zvýšenie starodôchodkov asi o 16 percent. "Otázka je, či sa to rozloží do dlhšieho časového obdobia a do akého."
Aj SNS chcela zvyšovať starodôchodky podľa rastu životnej úrovne. Rafael Rafaj zo SNS hovorí, že spôsob zvyšovania môže byť aj odlišný, no "s podmienkou, že nikto nebude ukrátený a dôchodky pôjdu hore".
Predseda rady riaditeľov Sociálnej poisťovne Fratišek Halmeš hovorí, že začať s novým prepočítavaním všetkých starodôchodkov "v súčasnosti nie je možné, pretože Sociálna poisťovňa je na 100 percent vyťažená a rieši úlohy vyplývajúce z novely zákona o sociálnom poistení". Novela ráta s prepočítaním starodôchodkov, pri ktorom by sa mali zvýšiť penzie asi 80-tisíc ľuďom priemerne o tisícku. S novým prepočítavaním by sa mohlo podľa Halmeša začať v rokoch 2008 či 2009.
Samotná ministerka Tomanová uznáva, že už prepočítavanie dôchodkov podľa poslednej novely bude pre poisťovňu obrovská záťaž a "nové a rozsiahle zmeny v krátkom čase by poisťovňu dostali na kolená". Zmeny chce teda pripravovať "počas dlhšieho obdobia a veľmi uvážlivo".
Exministerka práce Iveta Radičová sa s potrebou dorovnávať dôchodky stotožňuje, opätovné prepočítavanie všetkých starodôchodkov je však podľa nej nezmysel, treba sa zamerať na skupiny, ktoré zostanú znevýhodnené aj po poslednej novele. Okamžité zvýšenie dôchodkov by mohlo existujúce rozdiely ešte prehĺbiť. Tomanová má síce pravdu, že dôchodky dorovnávali aj v Litve či Lotyšsku, ale Radičová dodáva, že to trvalo desať rokov.
Ani poslankyňa SMK Klára Sarközy nepodporuje prepočítanie všetkých starodôchodkov. "Nie sú technické ani finančné možnosti" a hoci to "dobre znie, je to populistické". Tomanová sa podľa nej zúčastňovala na všetkých okrúhlych stoloch, na ktorých sa hovorilo o poslednej novele zákona o sociálnom poistení a prepočítavanie, ktoré novela zavádza, označila za vynikajúce.