Funkii sa darí na tienistých miestach. FOTO - AUTOR |
rastúce šikmo hore vyviažeme do vodorovnej polohy, pokiaľ nie sú potrebné na vytvorenie koruny. Dosiahneme tak tvorbu kvetných púčikov.
Po zbere ríbezlí a egrešov je čas na úpravu kríčkov i stromčekových tvarov rezom. Odstraňujeme najstaršie konáre, čím drevinu presvetľujeme. Rastlina potom lepšie využíva živiny, pretože ich neukladá do častí, ktoré v jeseni alebo na jar odrežeme. Po zbere úrody presvetľujeme aj višne. Skracujeme aj príliš dlhé výhonky, ktoré sa začínajú vyhoľovať.
Zásobenie rastliny vodou nezávisí od zavlaženia povrchu pôdy, ale od hĺbky, do ktorej prenikne. Prevlhčená má byť vrstva, v ktorej je väčšina koreňov zavlažovaného druhu. Dávka 5 litrov na štvorcový meter je ale väčšinou neúčinná. Podľa náročnosti rastlín sa má pohybovať nad 5 litrov pri sejbe, od 15 do 20 litrov k zelenine a letničkám, po 20 až 25 litrov k drevinám. Výrazné kolísanie pôdnej vlhkosti je príčinou praskania plodov reďkovky, mrkvy, kalerábu, skorej kapusty i rajčiakov.
Výberom vhodných druhov trvaliek vytvoríme pestrú paletu kvetov i na tienistých miestach záhrady. Uplatnia sa najmä nižšie druhy. Sviežu zeleň poskytujú paprade a funkie. Orlíček s rôznofarebnými kvetmi sa prihlási na prelome jari a leta. Koncom leta rozkvitajú prilbice, astilby nás potešia jemnými kvetmi na jeseň. Vhodné sú i niektoré druhy lomikameňa, zvončekov a túžobník brestový. (pav)