ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - O kúpu akcií Transpetrolu prejavil záujem už aj štátny prevádzkovateľ poľských ropovodov spoločnosť Pern. Denníku SME to potvrdil člen jej dozornej rady Marcin Jastrzebski.
Spoločnosť Pern podľa Jastrzebského už kontaktovala novú slovenskú vládu, o termíne rokovania nechcel hovoriť. Naznačil, že poľský prepravca je pripravený rokovať o zmenách pôvodnej akcionárskej zmluvy. Tá napríklad umožňuje menšinovému zahraničnému akcionárovi manažérsku kontrolu nad Transpetrolom.
Slovenské ministerstvo hospodárstva odmietlo situáciu komentovať. Na otázku, či rezort dostal od Pernu ponuku, hovorkyňa rezortu Dagmar Hlavatá odpovedala: "Sú to nepodložené informácie a dohady. Z obchodného hľadiska nebudeme poskytovať žiadne predbežné vyjadrenia."
Najlepšia je stále spätná kúpa
Balík 49 percent akcií vlastní amsterdamská spoločnosť Yukos Finance B.V., dcéra ruskej firmy Jukos, ktorá sa snaží zachrániť pred krachom. Jej hovorkyňa Claire Davidsonová včera povedala, že firma vie, že poľský Pern dal slovenskej vláde návrh, ale nemôže ho komentovať. "So slovenskou vládou sme v kontakte, ale o návrhu Pernu sme nehovorili," povedala.
Energetický analytik Karol Hirman nepovažuje predaj akcií Transpetrolu tretej osobe za dobré riešenie. Najvýhodnejšie by podľa neho bolo, keby akcie opäť získal štát. "Štát by mal akcie najskôr odkúpiť, a potom začať rokovanie s potenciálnymi záujemcam," povedal Hirman. "Najvýhodnejšie by to bolo nielen pre majoritného akcionára, ktorým je štát, ale aj pre ostatné zúčastnené strany - producentov ropy, rafinérie a daňových poplatníkov," hovorí.
Súhlasí aj riaditeľ slovenskej kancelárie ukrajinského prepravcu ropy, spoločnosti Ukrtransnafta Mikuláš Rakovský. Predaj akcií komukoľvek považuje za zlé riešenie. Keby sa podiel vrátil pod kontrolu štátu, vyriešil by sa aj problém s povinnými 90-dňovými núdzovými zásobami pohonných látok, ktoré Slovensku predpísala Európska únia, a zároveň by sa ušetrili peniaze za skladovanie.
Citlivá otázka pre Slovnaft
Otázka, kto bude mať kontrolu nad Transpetrolom, ktorý prevádzkuje ropovod Družba, je citlivá pre rafinériu Slovnaft. Predseda jej predstavenstva Marián Jusko nechcel povedať, či by Slovnaftu prekážalo, ak by vplyv nad Transpetrolom získala konkurencia. Poľský prepravca Pern je totiž pripojený na poľskú konkurenčnú rafinériu PKN Orlen. "Pre nás je dôležité, aby boli do Slovnaftu zabezpečené dodávky ropy za primeranú cenu," povedal Jusko. "Vyjadríme sa až potom, keď bude jasné, ako sa otázka okolo akcií Transpetrolu vyrieši, a kto akcie odkúpi."
Osud akcií Transpetrolu je dôležitý aj z hľadiska možného dovozu kaspickej ropy cez ukrajinský ropovod Odesa-Brody. O projekt má záujem Európska únia, ktorá sa snaží získať alternatívne zdroje ropy, a znížiť tak svoju závislosť od Ruska. Keď bol Transpetrol pod kontrolou ruského Jukosu, plány na dovoz konkurenčnej kaspickej ropy nevychádzali.