Poisťovňa Dôvera minula na svoju reklamu milióny

BRATISLAVA - Zdravotná poisťovňa Dôvera lákala k sebe poistencov veľkou reklamnou kampaňou za milióny ...

Zdravotná poisťovňa tvrdí, že zákon neporušila, pretože peniaze na reklamu išli z väčšej časti zo súkromných zdrojov akcionárov. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - Zdravotná poisťovňa Dôvera lákala k sebe poistencov veľkou reklamnou kampaňou za milióny korún. Jej aktivity už prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, pozrie sa však aj na marketingové aktivity ďalších poisťovní.

Dôvera v televíznych šotoch núka novým poistencom 500-korunové poukážky na nákup liekov. Pôvodným 750-tisícom poistencov rozposlala 100-korunové poukážky, spolu ju poukážky vyšli na 75 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príjmy zdravotných poisťovní tvoria z 90 percent verejné zdroje - odvedené poistné, ktoré musí poisťovňa použiť v prvom rade na zdravotnú starostlivosť. Z verejných peňazí môže financovať aj reklamu. Nedostatkom zákona podľa hovorkyne úradu pre dohľad Radky Miklášovej je, že nedefinuje rozsah a štruktúru reklamných aktivít.

Názor úradu je však taký, že zdravotná poisťovňa by mohla do propagácie a reklamy investovať iba vtedy, ak by dosiahla zisk. Dôvera však minulý rok skončila so stratou asi 1,6 milióna korún.

Hovorca poisťovne Radoslav Bielka tvrdí, že zákon neporušili a peniaze na reklamu išli z väčšej časti zo súkromných zdrojov akcionárov, nie z verejných peňazí. Koľko je to väčšia časť, Bielka nekomentoval.

Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula hovorí, že poisťovňa na takúto reklamu nemôže použiť peniaze od poistencov. "Ak nepreukáže, že to bolo financované zo súkromných zdrojov, tak je to svinstvo."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa niektorých ekonómov by poisťovne vo výdavkoch na správu, kam patrí aj reklama, nemali byť obmedzované, ak sú ich klienti spokojní. Dragula to považuje za pomýlený názor. Hovorí, že Dôvera, takisto ako ostatné poisťovne, v zmluvách limituje špecialistov, jej poistenci čakajú na niektoré plánované vyšetrenia alebo operácie a netrúfa si povedať, že všetci sú spokojní.

V správe úradu pre dohľad sa píše, že v roku 2005 minula Dôvera na správu 6 % z celkových výdavkov, čo bolo najviac spomedzi všetkých poisťovní. Poisťovňa sa obhajuje tým, že úrad mal nesprávne údaje. Výdavky na správu sa podľa nej pohybovali okolo 4,7 %, podobne ako pri ostatných poisťovniach.

Strany súčasnej vládnej koalície pred voľbami sľubovali, že výdavky na réžiu poisťovní obmedzia zákonom. Ukáže sa, či sa to objaví aj v programovom vyhlásení vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonóm Matúš Pošvanec z Nadácie F. A. Hayeka si myslí, že výška výdavkov na správu by nemala byť obmedzená. Podľa neho poisťovne môžu zabezpečiť lepšie služby a vyššiu kvalitu len na základe silnej konkurencie, kde fungujú princípy trhovej cenotvorby a zisku.

V súčasnosti sa však poisťovne v konkurencii od seba výrazne neodlišujú. Poistencov lákajú na rôzne typy zliav v kúpeľoch, optikách. Súťažiť medzi sebou budú až v individuálnom zdravotnom poistení, to však má zatiaľ len poisťovňa Union. Poisťovne tvrdia, že dnes nie je veľký priestor na individuálne zdravotné poistenie, pretože drvivá väčšina chorôb je hradená z verejného poistenia. (dro)

Koľko je poistencov

Zamestnanci 1 802 190

SZČO 375 192

Samoplatitelia 58 686

Poistenci štátu 3 110 927

SkryťVypnúť reklamu

Spolu 5 346 995

Ako skončili minulý rok poisťovne

  hospodársky výsledok príjmy výdavky

VŠZP - 2,5 miliardy 51,9 miliardy 50,2 miliardy

Apollo +135 miliónov 7, 1 miliardy 6,1 miliardy

Dôvera - 1,6 milióna 4,2 miliardy 3,6 miliardy

Sidéria - 32,8 milióna 5, 2 miliardy 4,8 miliardy

Počet poistencov a podiel na trhu

Poisťovňa VŠZP SZP Apollo Dôvera Sidéria

Počet poistencov 3 451 829 694 554 475 168 334 176 391 268

Podiel na trhu v % 64,6 13 8,9 6,2 7,3

Zdroj:ÚDZS

Koľko minuli poisťovne na svoju réžiu

(v miliardách korún)

Poisťovňa VŠZP SZP Apollo Dôvera Sidéria

Výdavky spolu 47,46 12,5 6,2 3,6 4,9

Výdavky na réžiu 1,8 0,5 0,23 0,22 0,18

SkryťVypnúť reklamu

Výdavky na réžiu v % 3,75 3,98 3,72 6,15 3,81

Zdroj:ÚDZS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu