Odborári Ivan Saktor a Eugen Škultéty sú s vládnou zostavou spokojní.
FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Odborári dostali možnosť podieľať sa na príprave programu vlády Roberta Fica. "Je jasné, že nikto nemal predstavu o maximálnom presadení vecí," povedal včera šéf odborovej centrály Ivan Saktor.
Cieľom odborárov je, aby o vládnom programe rokovala tripartita ešte predtým, než pôjde na schválenie do parlamentu.
Saktor medzi priority zaradil zmeny v Zákonníku práce, v zákone o kolektívnom vyjednávaní a majú záujmy aj v oblasti inšpekcie práce a minimálnej mzdy. So Smerom majú "veľmi blízke názory na daňový systém".
Odborári sú spokojní s výsledkami volieb, pretože stavili na víťaza. Koalícia Smer, SNS a HZDS umožňuje podľa odborov uskutočniť volebný program Smeru, s ktorým ešte pred voľbami podpísali dohodu o spolupráci.
Prezídium odborovej centrály vyjadrilo včera nádej, že napätie, ktoré sprevádzalo vznik vlády, je len dočasné a vzťahy Slovenska budú v medzinárodnej oblasti štandardné. Odbory k tomu chcú prispieť.
Bývalá vládna koalícia vplyv odborov významne oslabila. Podpredseda SDKÚ Milan Hort bol k novej pozícii odborov oproti súčasnej vláde zdržanlivý s tým, že treba počkať na "vládny program a prvé kroky vlády aj v tejto oblasti".
Politologička Darina Malová povedala, že na Slovensku začne platiť typický západoeurópsky sociálnodemokratický model, v ktorom sú odbory vládou akceptované.
Malová predpokladá, že posilnenie pozície odborov nemusí mať len pozitívny účinok, lebo uspokojenie odborov z ich postavenia oddiali potrebnú reformu ich organizácie. (sp, sita)
Dzurindova vláda si s odbormi nerozumela
* v roku 2004 parlament na návrh vlády prijal zákon,
ktorým sa zrušil zákon o tripartite. Tripartita bol orgán zástupcov vlády, zamestnávateľov a odborov, začal však fungovať už iba ako poradný orgán vlády,
* odbory v roku 2004 prišli s iniciatívou na vypísanie referenda o predčasných voľbách. Bolo neúspešné, zúčastnilo sa na ňom len 36 percent ľudí,
* v roku 2005 sa uskutočnilo protestné zhromaždenie policajných odborov. Ich šéf Miroslav Litva prišiel o funkciu na policajnom prezídiu ako šéf odboru. Nový minister vnútra Kaliňák funkciu Litvovi vrátil späť,
* tento rok krátko pred voľbami začali štrajkovať aj lekárske odbory. Premiér Mikuláš Dzurinda tvrdil, že v pozadí protestov stojí opozícia, ktorá zdravotníkov zneužíva v predvolebnom boji.