Čínan Liu Xiang (vpravo) nad prekážkami. V Lausanne vytvoril svetový rekord v behu na 110 m cez prekážky časom 12,88. FOTO - ČTK/AP
Od samej radosti sa išiel rozdať. Šaškoval fotoreportérom, pobozkal dres, potom ho zvliekol a do pol pása nahý, prípadne omotaný do čínskej vlajky, krúžil vôkol pätnástich tisícok v hľadisku lausannského štadióna. Liu Xiang v utorok večer spontánne prežíval čaro chvíle nečakaného rekordu.
Tri dni predtým na Zlatej lige v Paríži dobehol štvrtý za 13,19. Teraz na mítingu o rang nižšom, ale rovnako skvele obsadenom, preštrikoval desať naskladaných plotíkov prvý v čase 12,88 a o tri stotiny zlepšil svetový rekord na 110 m prekážok. "Je to fenomenálny výkon," uznal Walesan Colin Jackson, s ktorým dosiaľ spolu držali rekord.
Prekážkari úplne preorali tabuľky roka: vo svetovej desiatke 2006 je najnovšie prvých šesť s domicilom Lausanne.
Môžem bežať ešte rýchlejšie
To nebola decentná, dôstojná radosť, na akú sme si zvykli v podaní čínskych športovcov. To bola radosť ich novej generácie. Generácie pekinskej olympiády 2008, ktorá, ako predvídajú experti, vojde do histórie ako olympiáda masových úspechov hostiteľov.
Liu Xiang, tvrdí denník China Daily, je od predvlaňajšieho olympijského triumfu jednou z troch najpopulárnejších celebrít miliardovej krajiny.
Legenda basketbalovej NBA Jao Ming medzi ne nepatrí. Ani nikto z držiteľov ďalších 31 zlatých, ktoré najľudnatejšia veľmoc v Aténach získala. On áno. Od lanského novembra má v ktoromsi šanghajskom parku dokonca sochu: kópiu predklonu, v akom vbiehal do cieľa v Aténach.
"Pripadá mi to ako zázrak: Číňan zdolal Američanov v ich disciplíne. Predstavte si: Ázijec, nie Európan," úprimne krútil hlavou po olympijskom finále, ktoré vyhral vo vyrovnanom svetovom rekorde.
Aj predvčerom mu to pripadalo ako zázrak, ale už nie taký veľký: "Cítil som sa dobre, ale rekord som nemal v pláne. Splnil sa mi však sen. Znovu som dokázal, že som najlepší na svete. V Paríži som spackal preteky. Myslím si, že môžem bežať ešte rýchlejšie ako v Lausanne. Od piatej prekážky až po cieľ to bolo takmer perfektné, ale prvá polovica sa dá zvládnuť lepšie."
Babkinu kuchyňu ocenil až ako atlét
"Milujem Lausanne, milujem Švajčiarsko, milujem všetkých fanúšikov," vravel rozjarene. Pred štyrmi rokmi zabehol na tom istom štadióne juniorský svetový rekord 13,12.
Dnes má na deň presne dvadsaťtri. Už v šestnástich však bežal nad prekážkami tak rýchlo, ako ani jeden rovesník (13,94). Božský talent. Najskôr ho však bolo treba objaviť.
Postaral sa o to telocvikár Gu Bao-gang: "Už ako chlapec mal obdivuhodnú flexibilitu pohybov a na svoj vek bol veľmi rýchly. Navyše, ochotný tvrdo trénovať." Potom ho zazrel dnešný tréner Sun Hai-ping a prekvapilo ho, že skáče do výšky. Skvele, v pätnástich sa prehupol ponad 204 cm, napriek tomu mu navrhol: "Nechceš radšej behať prekážky? Na tie máš ešte lepšie predpoklady."
"Bolo to chudučké chlapča," spomína otec, šofér šanghajských vodární. "A nechutilo mu jesť - dovtedy, kým nezačal trénovať," dodáva dedo. "Až potom ocenil, akou skvelou kuchárkou bola moja nebohá manželka."
Práve pamiatke milovanej babky, ktorá zomrela na rakovinu, venoval Liu Xiang aténske zlato. Jej dusené bravčové v hnedej omáčke vraj nemalo páru. Ani mama, pekárka v penzii, ho nedokáže tak pripraviť.
Nerád behávam doma
Denník China Daily zmonitoroval po kúskoch každý detail jeho detstva. Krajina po informáciách o ňom priam prahne. Liu Xiang sa stal ikonou čínskej mlade. Jeho fanúšičky na lanských všečínskych hrách rozvinuli v hľadisku jeho plagát v nadživotnej veľkosti. Jačali, len čo vyšiel zo šatne. Kdekoľvek príde, prepuká ošiaľ.
"Ak mám byť úprimný, nerád behávam na mítingoch doma," priznal. "Novinári ma bombardujú otázkami a fanúšikovia žiadosťami o podpisy a fotografie. Nemám pokoj na prípravu a sústredenie sa na výkony."
Na lanský svetový šampionát sa radšej chystal vo Francúzsku. Napokon ho v Helsinkách paradoxne práve Francúz (Doucouré) pripravil o primát. Chýbala mu k nemu stotinka.
"Bola to zlá sezóna," konštatoval jeho kouč. "Nasledujúcu musí Xiu venovať tréningu, aby v roku 2007 alebo 2008 mohol znova prekonať svetový rekord."
Napokon ho prekonal o rok skôr.
Najpôvabnejší Číňan
Keď sa narodil, rodičia vraj dlho zvažovali, aké mu dať krstné meno. Napokon zvolili Xiang, čo v preklade znamená čosi ako na lietanie rozprestreté krídla.
Predvčerom vyletel ešte vyššie, priam do nadoblačných výšok.
Xiang, tvrdia čínski experti, je dnes najrozšírenejšie počítačové heslo v krajine. Liuova zásluha na tom je nepopierateľná. Jeho úspechy sa už dostali do učebníc. V jednom z divadiel sa hrá jednoaktovka o jeho olympijskom úspechu. Nedávno ho bez pohovorov prijali na doktorandské štúdium a šanghajská univerzita určila desaťčlenný tím profesorov, ktorí mu majú pomáhať. V štartovke pekinskej olympiády bude zrejme figurovať už ako Dr. Liu. Aj bez akademického titulu je to však čínska športová marketingová značka č. 1. Pred mesiacom naspieval prvý singel: Song of Track and Field. Spev a internet si uvádza ako svoje hlavné hobby.
V čom spočíva Liuovo čaro? Okrem atletických schopností a úspechov najmä v bezprostrednosti a pokojnej povahe. "Čína nemá pôvabnejšieho chlapca," tvrdí China Daily.
Liu Xiang je ikona so šarmom. To, čo sa okolo neho v Číne dialo dosiaľ, nemožno nazvať inak ako ošiaľom. Na to, čo sa bude diať po utorku, bude treba ešte nájsť slová.