Izrael prenikol na libanonské územia

Po prestrelke na hraniciach s Libanonom zajala včera islamská organizácia Hizballáh dvoch izraelských vojakov. Po 18 dňoch od únosu izraelského ...

Libanonský mladík pri moste Kasmíja v južnom Libanone, ktorý krátko predtým zničili izraelské nálety. FOTO-ČTK/AP

Po prestrelke na hraniciach s Libanonom zajala včera islamská organizácia Hizballáh dvoch izraelských vojakov. Po 18 dňoch od únosu izraelského vojaka Gilada Šalita na hraniciach s Gazou, sa situácia v oblasti vyhrotila do vojnového vzťahu a Izrael tak odvčera bojuje na dvoch frontoch.

Hizballáh za oslobodenie izraelských vojakov žiada prepustenie "arabských" väzňov z izraelských väzníc. Premiér židovského štátu Ehud Olmert označil útok Hizballáhu, ktorý má zastúpenie v libanonskej vláde, za "vojnový akt" suverénnej krajiny. Sľúbil "zdržanlivú, ale veľmi, veľmi bolestivú odvetu".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vláda v Bejrúte váha

Konflikty v Gaze a na libanonskej hranici si vyžiadali 18 palestínskych obetí, najmenej dvoch mŕtvych Libanončanov a životy siedmich izraelských vojakov.

Západný svet vyzval na okamžité prepustenie vojaka. Sýria reagovala vyhlásením, že Izrael si to zaslúžil. Pár hodín po únose vstúpili na územie Libanonu izraelské vojská, podporované zo vzduchu leteckými silami, a hľadali unesených vojakov.

Libanonská vláda, sama hlboko rozdelená v postoji k Hizballáhu, ťažko hľadala spoločné stanovisko. Jej ponuku na zastavenie paľby doručenú cez sprostredkovateľov Jeruzalem odmietol.

Boj na dvoch frontoch

Izrael sa včera vrátil tam, odkiaľ už raz odišiel. Jeho vojaci operujú v Gaze (Izrael ju opustil minulé leto) a vstúpili do Libanonu (posledný vojak odtiaľ odišiel v roku 2000). V oboch prípadoch chce odtiaľ dostať domov unesených vojakov. "Už vedieme vojnu na dvoch frontoch - na juhu v Gaze a na severe v Libanone," hovorili izraelskí vojenskí analytici. Na oboch frontoch bojujú s členmi organizácií, ktoré majú zastúpenie v miestnych vládach. Proti Izraelu stoja dve teroristické organizácie podporované Sýriou a Iránom, čo komplikuje celú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Útok Hizballáhu, ktorý už v minulosti Izrael prinútil, aby výmenou za jeho ľudí prepustil stovky teroristov, predstavuje pre toho hnutie veľký úspech. Analytici predpovedali, že Hizballáh bude chcieť využiť, že Izrael je zamestnaný Gazou. Stalo sa. Hizballáh včera ráno udrel raketami na dediny na severe Izraela. Spustila sa ťažká paľba, zranených bolo niekoľko civilistov, zahynuli siedmi izraelskí vojaci, dvoch uniesli.

Akcie v Gaze

Izrael odpovedal útokmi na cesty a mosty na juhu Libanonu a jeho bojové lietadlá prelietali nad libanonskou metropolou Bejrút. Pri útokoch zabili dvoch civilistov. Obyvatelia izraelských hraničných oblastí sa pripravujú na veľkú ofenzívu, včera strávili veľkú časť dňa v protileteckých krytoch.

Analytici sú rozdelení v názore, či Hizballáh akciu koordinoval s Hamasom. Podľa niektorých názorov bola odpoveďou na letecký útok v Gaze, pri ktorom včera Izrael pri zbombardovaní domu zranil najhľadanejšieho člena Hamasu Muhammada Dífa a zabil deväť civilistov. Počuť aj názory, že išlo o sólovú akciu Hizballáhu, ktorý chcel dokázať, že je lídrom islamského hnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Libanonu hrozí návrat o 20 rokov dozadu

Libanon sa môže vrátiť do času spred 20 rokov, povedal náčelník generálneho štábu izraelskej armády Dan Haluc. Pred dvadsiatimi rokmi bol Libanon rozbitou chaotickou krajinou, ktorú ničila občianska vojna. Proti sebe bojovali šiiti a kresťania. Vplyv na nábožensky aj etnicky rozdelený Libanon sa snažili uplatniť si Sýria, Izrael aj Palestínčania.

Pätnásťročná vojna sa skončila v roku 1989 mierovými dohodami. Aj po ich uzatvorení v krajine zostávali izraelské aj sýrske vojská. Izrael na juhu krajiny vybudoval nárazníkovú zónu, aby sa chránil pred teroristami. Opustil ju až v roku 2000. Sýrske vojská v krajine zostali až do roku 2004, keď ich vyhnala tzv. cédrová revolúcia. Po tom, čo sa Izrael stiahol, útočilo pravidelne na jeho severné oblasti militantné hnutie Hizballáh, ktoré podobne ako Hamas volá po zničení Izraela.

SkryťVypnúť reklamu

(mik)

Autor: Tel Aviv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu