Technologický sektor priniesol investorom veľké straty

BRATISLAVA - Viacerým investorom, ktorí vložili peniaze do fondu so zameraním na akcie technologických firiem v roku 2000 alebo 2001, prináša investícia aj po piatich rokoch výrazné straty. Nepomohlo ani to, že svoje peniaze nechali vo fondoch na odporúča

ný čas, ktorý je pri akciových fondoch minimálne päť rokov.

Investori zarábali na technologických akciách až do roku 2000, potom však trhy začali výrazne padať a straty z takejto investície sa mnohým investorom nevrátili doteraz. "V tom čase nebola ponuka akciových fondov na trhu taká široká ako dnes, preto klienti investovali peniaze aj do týchto fondov," povedal riaditeľ odboru treasury Privatbanky Miron Zelina.

Chýbali skúsenosti

"Začiatkom októbra 2001 som investoval do globálneho technologického fondu prvých 20-tisíc korún, cena jedného podielu bola v tom čase 0,4119 koruny," povedal Martin z Bratislavy. V štatúte fondu stálo, že najmenej 80 percent peňazí investuje do technologických titulov (napríklad akcií softvérových, hardvérových, internetových alebo telekomunikačných spoločností) s upozornením, že ide o veľmi vysoké riziko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Aktuálna cena podielu je teraz 0,2874 haliera, čo znamená, že len na tejto investícii som stratil 5758 korún," povedal Martin. Postupne však vložil do technologického fondu spolu 100-tisíc korún, z toho posledných 30-tisíc v polovici novembra 2001 pri cene podielu 0,5106 koruny. "Celková investícia 102 600 korún (vrátane reinvestovaného výnosu) mi priniesla doteraz stratu 35 364 korún," povedal. Každý podielnik vstupoval do fondov v inom čase, a výška ich straty je teda rozdielna.

Akcie technologických spoločností v 90. rokoch výrazne rástli. Ukázalo sa však, že boli výrazne nadhodnotené. Vrchol dosiahli v marci 2000. Hodnota technologického indexu Nasdaq sa v tom čase vyšplhala na úroveň okolo 5000 bodov. Tesne po tomto období vzniklo niekoľko podielových fondov zameraných na technologické akcie aj na Slovensku. Index Nasdaq sa však potom postupne prepadol až na 1100 bodov v októbri 2002. Jeho aktuálne hodnoty sa pohybujú tesne nad úrovňou 2100 bodov. "Myslím si, že správcovské spoločnosti neodhadli správne riziko, inak by tieto fondy neotvorili, v tom čase však chýbali aj dostatočné skúsenosti," povedal Zelina. Podľa neho však klienti neboli dostatočne upozornení na riziká spojené s touto investíciou.

SkryťVypnúť reklamu

Čakajte. Čakajte?

V rokoch 2000 až 2001 sa akciové trhy výrazne prepadli. Podľa Richarda Šimulčíka z Tatra Asset Managementu šlo o veľmi neštandardnú situáciu, ktorá sa v histórii často neopakovala. "To zapríčinilo, že ani pri odporúčanom investičnom horizonte nemusel klient dosiahnuť pozitívne zhodnotenie," povedal. Na akciách technologického sektora sa podľa neho síce dá zarobiť, patrí však medzi tie rizikovejšie a v čase nepriaznivého vývoja výraznejšie kolíše.

"Pre bežného klienta, ktorý má obmedzený prístup k informáciám, ako aj čas na ich vyhodnocovanie, je preto výhodnejšie investovať do regionálne i sektorovo diverzifikovaných fondov," povedal Martin Tomko z Asset Managementu Slovenskej sporiteľne.

Investor, ktorý vložil peniaze do technologických akcií pred piatimi rokmi, veľa možností, ako znížiť stratu, nemá.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak je ochotný podržať investíciu vo fonde ešte ďalších 3 až 5 rokov, odporučil by som mu asi zostať, je tam určitá pravdepodobnosť, že by technologické tituly mohli začať rásť rýchlejšie, ako bude priemer akciového trhu," povedal Zelina. Podľa neho však východiskovú hodnotu podielu nedosiahnu ani v uvedenom časovom horizonte.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu