BRATISLAVA - Národná banka Slovenska musela včera znova zasahovať proti pokračujúcemu oslabovaniu sa slovenskej koruny. Stalo sa tak už po tretíkrát v priebehu niekoľkých týždňov. "Nebudem sa k tomu vyjadrovať," povedal o oslabení meny minister financií Ján Počiatek.
Slovenská mena sa včera krátko po druhej hodine popoludní prepadla o viac ako pol percenta až na 38,68 koruny za jedno euro. Centrálna banka nereagovala. Keď zoslabovanie pokračovalo na 38,72 koruny, zasiahla - začala nakupovať slovenské koruny a kurz sa tak dostal pod 38,6 koruny za euro. Intervencia pokračovala a koruna sa postupne spevňovala. Krátko pred záverom obchodovania sa euro vymieňalo už za 38,4 koruny.
Včerajším oslabením sa koruna dočasne dostala na najhoršiu hodnotu od konca novembra. Príčinou je podľa devízového obchodníka UniBanky Patrika Maleca politická neistota. "Investori vnímajú na Slovensku politické riziko," povedal. Korunu pritom v súčasnosti prakticky neovplyvňujú regionálne vplyvy, teda pohyb okolitých mien, ktoré sa včera oslabili iba mierne. Predvčerom naopak všetky spevneli, ale slovenská koruna sa oslabila.
Investori sa obávajú vyššieho slovenského rozpočtového deficitu, že sa oddiali prijatie eura a zníži prílev zahraničných investícií. Rozhodujúce pre ďalší vývoj koruny bude znenie programového vyhlásenia vlády.
O dva týždne bude zasadať Banková rada Národnej banky, ktorá pravdepodobne zvýši úroky zo 4 na 4,5 percenta. To by mohlo korune pomôcť. "Kým platí cieľ prijať euro v roku 2009, banka bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať v intervenciách s cieľom splniť maastrichtské kritériá," povedal analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
Na prvú intervenciu banka minula od 600 do 700 miliónov eur, na druhú približne o polovicu menej. Včera to bola podľa odhadov obchodníkov viac ako miliarda eur. Celkové devízové rezervy banky sú v prepočte vyše 11 miliárd eur. "Obávam sa, že Slovensko nemá dostatočné devízové rezervy na to, aby centrálna banka dlhodobo dokázala intervenovať v prospech koruny," povedal český ekonóm Vladimír Pikora z Next Finance.
ĽUBOŠ JANČÍK, ik