BRATISLAVA - Spotrebiteľské ceny sa v júni medziročne zvýšili o 4,6 percenta. Oproti máju podľa Štatistického úradu inflácia vzrástla o 0,1 percenta, čo bolo menej, ako očakával trh. Inflácia bola nižšia, lebo napriek zvýšeniu spotrebnej dane z cigariet nevzrástli ich maloobchodné ceny, povedala Mária Valachyová zo Slovenskej sporiteľne.
Jadrová inflácia vzrástla v porovnaní s minulým rokom o 2,5 percenta a čistá o 2,9 percenta. Pri výpočte jadrovej inflácie sa v spotrebnom koši neobjavujú položky s regulovanými cenami a vylučuje sa aj vplyv daňových úprav. Čistá inflácia zasa nezahŕňa ceny potravín, ktoré podliehajú sezónnosti.
Ceny potravín opäť v júni stúpli (o 0,3 percenta), ale nižším tempom ako v máji. Mierne klesli ceny pohonných látok - o 0,3 percenta. Silvia Čechovičová z ČSOB však predpokladá, že prudko rastúce ceny benzínu a nafty v posledných týždňoch sa podpíšu pod rast medziročnej inflácie. "Kľúčovou otázkou, na ktorú bude reagovať trh, budú konkrétne kroky Národnej banky na zasadnutí bankovej rady 25. júla," povedala.
Očakáva sa, že centrálna banka zvýši úrokové sadzby o 50 bázických bodov na 4,5 percenta. V tomto roku zvyšovala úrokovú sadzbu už dvakrát, aby pribrzdila inflačné tlaky.
K rastu inflácie prispieva aj oslabovanie koruny.
V máji dosiahlo saldo zahraničného obchodu podľa predbežných údajov Štatistického úradu 7,8 miliardy korún. Celkový vývoz (102,4 miliardy korún) aj celkový dovoz (110,2 miliardy) vzrástli medziročne viac ako o štvrtinu a zachovali si dynamický rast. Májový deficit obchodnej bilancie oproti aprílu klesol o 2,1 miliardy korún, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka však narástol o 1,3 miliardy.
Vyhliadky obchodu do ďalších mesiacov sú podľa Mareka Gábriša z ČSOB priaznivé. "Dynamika vývozu by sa mala udržať," povedal. Dominanciu v exporte bude mať automobilový priemysel a v ňom nábeh nových kapacít tovární PSA Peugeot a Kia. Výzvou pre ďalšie roky tak ostáva diverzifikácia exportných kapacít aj do iných odvetví a orientácia na znalostnú ekonomiku, hovorí Gábriš.
Na celkovom exporte má 40-percentný podiel 10 najväčších slovenských vývozcov. Podiel druhej desiatky je len necelých 6 percent.
(vf)
Poradie vývozcov v 1. štvrťroku 2006
1. Volkswagen
2. Slovnaft
3. U. S. Steel
4. Samsung Electronics
5. Mondi Busines Paper SCP
6. Hydroalumínium
7. Duslo
8. Whirpool
9. Continental Matador
10. Ina Skalica
Poradie dovozcov v 1. štvrťroku 2006
1. Slovnaft
2. Volkswagen
3. SPP
4. Samsung Electronics
5. U. S. Steel
6. Kia Motors
7. Continental Matador
8. SAS Automotive
9. Ina Skalica
10. Lidl
Zdroj: Štatistický úrad