Horúco je, ale rekordy nepadali. FOTO - TASR/AP
V Bratislave včera pomáhali záchranári 17 skolabovaným ľuďom - odpadli na zastávkach či verejných priestranstvách. "Traja z nich boli dehydrovaní," povedal Arpád Esztergályos zo záchranky. U viacerých skolabovaných išlo o kombináciu s nejakou ďalšou diagnózou. "Veľa kolapsov je popoludní, keď sa viac ľudí zdržuje vonku," povedal Esztergályos.
Dlhotrvajúce teplo spôsobuje zdravotné problémy už aj zdravým ľuďom. Spočiatku majú problémy starší ľudia a chronicky chorí, najmä srdciari, astmatici či diabetici. Ak však horúčavy trvávajú viac ako tri dni a neochladzuje sa ani v noci, ťažkosti už majú aj zdraví ľudia a deti.
"Účinky dlhotrvajúceho tepla a straty minerálov sa prejavujú stratou koncentrácie, niekomu sa môže točiť hlava a v týchto dňoch sa objavujú aj hnačky," hovorí vedúca košickej Záchrannej služby Beata Bodnárová. Viac výjazdov pre kopalsom z tepla mali aj oni.
Teploty nad 30 stupňov sú už niekoľko týždňov a po krátkom ochladení koncom tohto týždňa sa podľa Šťastného opäť na dlhší čas vrátia. Šťastný hovorí, že dnešné teploty nie sú rekordné, výnimočné boli horúčavy v lete roku 2003, keď teploty od mája do augusta prekračovali 35 stupňov, čo bolo najviac za posledných 100 rokov. (haj, tasr)
V nemocniciach pribúdajú klimatizácie
BRATISLAVA - Horúčavám sa postupne prispôsobujú aj nemocnice - zavádzajú klimatizáciu. Najďalej je banskobystrická Rooseveltova nemocnica, ktorá ma klimatizované všetky operačné sály aj celú lôžkovú časť.
V Bratislave sú klimatizované všetky operačné sály, ARO a napríklad aj oddelenie s pacientmi po transplantácii kostnej drene, kde sa vzduch dokonca nesmie zmiešať so vzduchom z iných častí nemocnice, aby nedošlo k infekcii. V Ružinove vybavili klímou niekoľko izieb na novorodeneckom oddelení, rodičky, ktoré na nich chcú ležať, si priplácajú za nadštandard. Zástupkyňa riaditeľa Katarína Sedláková povedala, že plánované operácie, ktorú znesú odklad, sa nerobia v lete.
Horšia situácia je v menších nemocniciach, no nie je to pravidlo. V Nitre majú klimatizované operačné sály. Aj nemocnica s poliklinikou v Humennom má chirurgickú a gynekologicko-pôrodnícku sálu klimatizovanú. Radi by mali klimatizáciu aj v lôžkovej časti, no je to "hudba budúcnosti pri dnešnej ekonomike zdravotníctva", hovorí námestník riaditeľa Alfred Barta.
Nemocnica v Banskej Štiavnici klimatizáciu zatiaľ nemá ani na operačných sálach, preto operácie plánujú na skoršie ranné hodiny.
V považskobystrickej nemocnici používajú na operačných sálach stojace ventilátory, klimatizácia je podľa námestníčky Amálie Ondričovej teraz "jednou z priorít".
Operačné sály majú predpísané hygienické normy, je zakázané ich vetrať zvonku, vzduch treba v pravidelnom intervale vymieňať.
Horúčavy by nemali komplikovať hojenie rán, ako to bolo v minulosti, pretože sa už nepoužívajú nepriedušné obväzy. (haj)