FOTO - ARCHÍV SME |
Firma nemôže zamestnanca nútiť, ani aby pracoval na inom mieste, ako je uvedené v pracovnej zmluve.
Právnik Viktor Križan hovorí, že Zákonník práce umožňuje zamestnávateľom presunúť zamestnanca na iné miesto len v prípade, že si to vyžaduje mimoriadna situácia. S takýmto presunom nemusí zamestnanec súhlasiť. Zamestnávateľ to však môže urobiť len na prechodné obdobie a po jeho skončení sa musí zamestnanec vrátiť na svoje pôvodné miesto.
Najväčšiu istotu, že zamestnávateľ ich nebude môcť presunúť na iné miesto, majú ľudia, ktorí v pracovnej zmluve majú presne napísané, čo budú robiť.
Ak by presun na inú pozíciu vyžadoval zamestnanec - zo zdravotných dôvodov, zamestnávateľ mu musí vyhovieť. Nové miesto musí ponúknuť aj človeku, ktorému sa stane úraz a v jeho dôsledku nemôže vykonávať pôvodnú prácu. V takom prípade mu však môže ponúknuť aj prácu, ktorá nezodpovedá jeho kvalifikácii.
Na iné miesto nemožno presunúť ani ženu na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Počas tohto obdobia je v takzvanej ochrannej lehote. Keď sa vráti do zamestnania, musí jej firma ponúknuť rovnaké mieste, na akom pracovala predtým.
V prípade, že firma ruší niektoré pracovné pozície, musí ponúknuť zamestnancom inú vhodnú prácu. Križan však hovorí, že Zákonník práce nikde nehovorí, čo sa považuje za "vhodnú prácu". Preto to môže byť akákoľvek práca na mieste, ktoré je určené v pracovnej zmluve. Nemusí však už zodpovedať vzdelaniu a schopnostiam človeka. Mnohé firmy to preto využívajú na prepustenie zamestnancov, ktorých sa chcú zbaviť. Môžu im totiž ponúknuť horšiu prácu s nižším platom, ako mali doteraz.
Kedy musí zamestnávateľ preradiť zamestnanca
Zamestnávateľ preradí zamestnanca na inú prácu, ako je uvedené v pracovnej zmluve:
Ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav dlhodobo spôsobilosť vykonávať naďalej doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia.
Ak tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie.
Ak je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami.
Ak je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu.
Ak zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu.
Ak tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.
V týchto prípadoch môže zamestnanca preradiť aj inú prácu, ako je uvedené v pracovnej zmluve.
Kedy môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca
Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.
Zamestnanec nemusí súhlasiť so zmenou pracovnej náplne.
Takéto preradenie je možné len na nevyhnutný čas.
Zamestnávateľ môže zamestnanca preradiť len na takú prácu, ktorá zodpovedá zdravotnej spôsobilosti zamestnanca.
Zamestnávateľ musí prihliadať aj na to, aby táto práca bolo pre zamestnanca vhodná jeho schopnostiam a kvalifikácii.
Zamestnávateľ je povinný vopred prerokovať so zamestnancom dôvod preradenia na inú prácu a dobu, počas ktorej má preradenie trvať.
Ak preradením zamestnanca dochádza k zmene pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný vydať mu písomné oznámenie o dôvode preradenia na inú prácu a o jeho trvaní okrem mimoriadnych udalostí.
Ak chce zamestnávateľ natrvalo zmeniť pracovnú náplň, musí s tým súhlasiť aj zamestnanec a v prípade takéhoto preradenia je potrebné zmeniť pracovnú zmluvu, zamestnávateľ musí zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
Presun pracoviska do iného mesta
Zamestnávateľ môže zamestnanca preložiť na iné miesto len s jeho súhlasom.
Pracovnú zmluvu treba zmeniť písomne.
S pracovnou cestou mimo miesta pracoviska alebo bydliska musí zamestnanec súhlasiť.
Súhlas nie je potrebný vtedy, ak pracovné cesty vyplývajú priamo z povahy vykonávanej práce alebo miesta výkonu práce alebo ak je možnosť vyslania na pracovnú cestu dohodnutá v pracovnej zmluve.
Zdroj: Zákonník práce