ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Ceny benzínu sú od včera v priemere drahšie o 40 až 50 halierov za liter. Cena nafty ostala nezmenená. Benzín dosiahol nový cenový rekord, podľa internetového portálu natankuj.sk najpredávanejší druh - 95-oktánový - stojí viac ako 43 korún za liter. "Možno sa vám dokonca podarí objaviť takú čerpaciu stanicu, kde sa 95 blíži s cenou k hranici 44 korún za liter," napísal portál.
Poradiť vodičom, kde sa dá natankovať najlacnejšie, je takmer nemožné. Rozdiely na slovenských čerpacích staniciach môžu dosahovať aj niekoľko korún. Spoločnosť Slovnaft, ktorá má u nás najväčšiu maloobchodnú sieť, nemá centrálny cenník, parametre sa prispôsobujú cenovej politike jednotlivých regiónov, povedala hovorkyňa Slovnaftu Hana Šimková. "V sieti spoločnosti Slovnaft existuje vyše 30 rôznych regionálnych cien, medzi ktorými sú rozdiely až vyše 2 koruny za liter."
Porovnanie slovenských cien so zahraničím je komplikované. Jednotlivé spoločnosti pracujú s vlastnými priemernými údajmi a nepoužívajú rovnaké menové kurzy. Štatistické úrady okolitých krajín zverejňujú priemerné údaje za rôzne obdobia. V krajinách, ktoré nie sú členmi Európskej únie, ale ľudia zo Slovenska tam často cestujú, ako je napríklad Chorvátsko, tieto informácie chýbajú.
Nafta a jednotlivé druhy benzínu majú rozdielny podiel na vývoji cien. Spotrebe dominuje 95-oktánový benzín, preto sa štatistické úrady zameriavajú na jeho cenu.
Cena benzínu Natural 95 v Česku v posledný júnový týždeň dosiahla po prepočte na slovenské koruny priemerným kurzom za dané obdobie v priemere 41,62 koruny. V Maďarsku si vodiči mohli kúpiť toľko isto oktánový benzín v júni v priemere za 40,94 slovenskej koruny. Na Slovensku podľa Štatistického úradu koncom júna za 41, 57 a začiatkom júla za 42,15 koruny. Poľský štatistický úrad na svojich stránkach poskytuje len údaje z apríla. (vf)
Ceny plynu pre domácnosti ostávajú zatiaľ rovnaké
BRATISLAVA - Slovenský plynárenský priemysel zatiaľ o zvýšenie cien plynu pre domácnosti nepožiadal. "Ešte nevieme, či žiadosť podáme," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková, ale dodala, že ak budú naďalej stúpať ceny ropy, bude spoločnosť nútená o zvýšenie cien pre domácnosti žiadať. Ceny plynu ovplyvňuje aj cena ropy a kurz koruny oproti doláru. V poslednom období ceny ropy na svetových trhoch rastú, a preto rastú aj náklady energetických firiem.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zatiaľ nedostal ani žiadosť na zvýšenie cien tepla od teplárenských spoločností, ktoré spaľujú plyn, povedal hovorca úradu Miroslav Ľupták. Teplárenské spoločnosti nakupujú plyn od SPP za trhové ceny, ktoré závisia priamo od cien ropy, a teda nepodliehajú regulácii úradu. Preto, keď sa zvýši cena ropy, teplárne nakupujú plyn drahšie, ale teplo predávajú domácnostiam za pôvodnú cenu. Zisky sa im teda znížia. Teplárne majú preto záujem, aby úrad po výraznejšom zvýšení cien ropy zvýšil domácnostiam cenu tepla. (ho)