Dnes pracuje na pošte a svoje dieťa by mala priviesť na svet v januári. Otcom dieťaťa je jej 36-ročný manžel Wesley Mullinder.
"Sme veľmi šťastní, že Louise otehotnela. Bude z nej fantastická matka," povedal Mullinder denníku Daily Express.
Dnes už bežné umelé oplodnenie bolo v roku 1978 jedinečné. Išlo o významnú novinku, ktorá vyvolala veľkú pozornosť médií i verejnosti na celom svete.
Pri Brownovej počatí použil britský embryológ Robert Edwards spolu s gynekológom Patrickom Steptoem dnes už klasickú metódu mimotelového oplodnenia vajíčka. Laparoskopicky odobrali žene vajíčko, v živnom roztoku ho zmiešali s manželovými spermiami a vzniknuté embryo vložili do matkinej maternice.
Metóda postupne zovšednela a v uplynulých desaťročiach sa umelým oplodnením na celom svete narodilo viac ako tri milióny detí. Výskum navyše neustal a od vtedy vedci vyvinuli množstvo nových techník a výrazne zvýšili úspešnosť umelého oplodnenia.
Na prvenstve jednej z metód GIFT, keď ide o umelé oplodnenie vajíčka priamo v tele matky, majú zásluhu českí lekári z Brna. Pomocou metódy transferu gamét do vajcovodu sa potom len o štyri roky po Louise Brownovej narodil v Brne chlapček, prvé československé "dieťa zo skúmavky".
Neschopnosťou počať dieťa je na celom svete postihnutých desať až pätnásť percent párov, to znamená asi 60 až 80 miliónov dvojíc. Svetová zdravotnícka organizácia už v roku 1977 definovala nedobrovoľnú bezdetnosť ako chorobu. (čtk)