bývalého vodcu zakázanej politickej strany Slovenská pospolitosť Mariána Kotlebu.
Elena Bačkorová zo združenia uviedla Kotlebu ako predstaviteľa Slovenskej pospolitosti. Jeho politickú stranu zakázal Najvyšší súd pre nezlučiteľnosť jej činnosti s ústavou. Pospolitosť teraz pôsobí ako občianske združenie.
"Čo tí tu robia? Je mi z toho zle a nevoľno. Cítim hnus, v akej krajine to žijeme?" opísal svoje pocity z prítomnosti zástupcov extrémnej pravice 25-ročný Kežmarčan Boris. "Ako členka diplomatického zboru nemôžem komentovať situáciu priamo. Poviem len, že to bolo pre nás prekvapenie," povedala Iwona Fronczyk z poľského veľvyslanectva. "Som demokrat. Aj keď s názormi spomínaného pána nesúhlasím, jeho prítomnosť rešpektujem," povedal zástupca politických väzňov z Česka, člen Amnesty International Ladislav Kustaj.
František Bednár, predseda združenia, ktoré podujatie organizovalo, tvrdí, že pozývali všetky politické strany. "Pozvanie prijal iba pán Kotleba za Slovenskú ľudovú stranu. Nechceli sme robiť selekciu, kto môže vystúpiť a kto nie, pretože nechceme byť ako komunisti." Kotlebu vraj požiadal, aby sa v prejave nevenoval svojej národnej agende a neprišiel v uniforme. "S jeho názormi na tieto veci nesúhlasím. Čo sa týka jeho postojov ku komunistickej ideológii, tam sa s ním dá súhlasiť," dodal.
Kežmarský pamätník, pri ktorom sa akcia konala, je venovaný Ondrejovi Brejkovi z Kežmarku a Milanovi Dlubačovi z Nižných Ružbách, ktorí boli usmrtení v roku 1980 pri pokuse utiecť do Rakúska. (toti)