BERLÍN - Nemecký magazín Der Spiegel priniesol nové správy o vyšetrovaní dopingového škandálu a tvrdí, že bývalý víťaz Tour de France Jan Ullrich užíval nedovolené prostriedky. Ullricha tím T-Mobile stiahol zo štartu Tour de France deň po tom, ako bolo jeho meno spomenuté v oficiálnom vyšetrovaní dopingového prípadu v Španielsku.
Magazín priniesol záznam telefonického rozhovoru medzi športovým riaditeľom tímu T-Mobile Rudym Pevenagom a lekárom Eufemianom Fuentesom, pričom tento rozhovor naznačuje, že Ullrich užil nedovolené prostriedky. V rozhovore sa spomína tretia osoba, ktorá prostredníctvom Pevenagea požaduje viac podporných prostriedkov. Podľa Spieglu je táto tretia osoba Ullrich, pretože deň po jeho víťazstve v etape na Giro d'Italia 18. mája sa Pevenage v telefóne vyjadril, že "tretia osoba zvíťazila." Vyšetrovatelia sú presvedčení, že Pevenage a Fuentes poskytli Ullrichovi látku PCH (má podobné účinky ako steroidy) a ten ju aj užil prostredníctvom krvnej transfúzie. Víťaz Tour de France z roku 1997 zaplatil za zakázané podporné prostriedky údajne 2970 eur. V súvislosti s tým včera vo francúzskom Lorient šéf tímu T-Mobile Olaf Ludvig uviedol, že športový riaditeľ Pevenage bol prepustený. (sita, tasr)
Tour de France nebude súčasťou ProTour
RENNES - Prestížne cyklistické preteky Tour de France nebudú súčasťou série ProTour. Oznámil to v sobotu prezident podujatia Patrice Clerc. Podľa neho budú nasledovať príklad Tour aj Giro d'Italia a španielska Vuelta, čím sa vytvorí rozkol medzi tromi vrcholnými pretekmi sezóny a Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI), ktorá ProTour organizuje. "Nepáči sa nám systém ProTour a nebudeme jeho súčasťou. Na túto tému už nebudeme ďalej diskutovať," povedal Clerc, ktorý označil sériu ProTour za "čisto komerčnú" záležitosť.
( tasr )
Organizátori Tour sú v rozpore s UCI
RENNES - Vo svete cyklistiky sa prehlbuje názorová nezhoda medzi Medzinárodnou cyklistickou úniou (UCI) a organizátormi pretekov Tour de France (TdF) ohľadne série ProTour. Tú zaviedla UCI pred necelými dvoma rokmi, no so zostavením kalendára pretekov a počtom zúčastnených tímov nevládne obojstranná spokojnosť. Kým organizátori troch najvýznamnejších podujatí sezóny (Tour de France, Giro d'Italia, Vuelta) rátali pre ProTour s 18 tímami, ktoré by dostali licenciu na 3 roky, UCI sa rozhodla pre variant s 20 stajňami s licenciou na 4 roky.
Pritom organizátori Tour, združení v materskej spoločnosti Amaury Sport Organisation (ASO), sa už dávnejšie dohodli so sponzormi jednotlivých tímov na kompromise, ktorý zahŕňal variant s 18 tímami a trojročnou licenciou. Preto ich rozhodnutie UCI zmeniť pravidlá hry šokovalo. "Investovali sme mnoho času do úsilia, aby sme prišli k vzájomnej dohode so sponzormi. Rozhodnutie UCI je pre nás nepochopiteľné," uviedol prezident ASO Patrice Clerc. Podľa neho osobne by mal seriál ProTour mať na začiatku len 16 tímov a postupne by k pretekom boli prizvané ďalšie. UCI ale trvá na uzavretom systéme pre 20 tímov, pričom po štyroch rokov by žiaden z nich nemohol z ProTour vystúpiť ani do nej postúpiť. "Nechceme mať z ProTour uzavretý systém založený len na finančnom zázemí tímov. UCI našu ponuku odmietla a s nimi už nebudeme o ProTour debatovať," dodal Clerc, ktorý by najradšej prijal systém so 16 tímami, ale zostala by možnosť pozývať aj ďalšie. (sita)