Dôvodom nechuti ísť do vlády so Smerom bolo aj to, aby KDH predišlo nálepke vierolomného partnera, keďže Smer by ho mohol obviňovať, že svoje plány nemôže uskutočniť pre neústupčivosť KDH. Palkovo krídlo sa obávalo aj toho, že vo vláde Roberta Fica by mali iba podradnú pozíciu.
Línia Pavla Hrušovského naopak hovorí o viacerých výhodách vlády so Smerom. Funkcionári KDH v štátnej správe v krajoch a okresoch by neprišli o svoje pozície, aj preto podporujú Hrušovského.
Ten si je toho vedomý, a aj preto je preňho výhodnejšie potvrdiť svoju pozíciu na mimoriadnom sneme s pôvodnými delegátmi z regiónov, ktorí ho už raz podporili. Keby čakal na riadny snem, mohli by sa ľudia v regionálnych štruktúrach pod vplyvom Palkovho krídla vymeniť. Hrušovského pozícia je silná aj v predsedníctve, z ktorého odišlo 5 ľudí z 11, všetko jeho kritici.
Podľa stanov má predseda Hrušovský zvolať snem do 30 dní, ale je otázkou ich výkladu, či sa má v tejto lehote aj uskutočniť. Mimoriadny snem by mal voliť na uvoľnené miesta po Palkovi, Lipšicovi a Bauerovi nových podpredsedov.
Zatiaľ je otázne, či svoju funkciu položí aj predseda Hrušovský a požiada o opätovné vyslovenie dôvery, hoci by ju pravdepodobne dostal.
Na uskutočnenie mimoriadneho snemu tlačili podľa našich informácií hlavne regionálni funkcionári, ktorí vidia v súčasnej situácii šancu, že sa "elitárske KDH" viac otvorí. A vidia aj možnosť dostať sa do vedenia KDH.