Pavol Hrušovský vyšiel z rokovania posilnený. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
RUŽOMBEROK, BRATISLAVA - Po sobotňajšom rokovaní Rady KDH, ktoré trvalo osem hodín, ťažko predpovedať ďalší vývoj v strane. Z vedenia KDH odišlo krídlo Vladimíra Palka, ktoré ostro vystupovalo proti spolupráci so Smerom.
Predseda Pavol Hrušovský získal v Rade veľkú podporu a jeho sebavedomie stúplo. Aj preto, že hoci je situácia vážna, nepovažuje ju za "takú dramatickú, aby som už dnes robil osobné závery".
Podľa exposlanca Petra Muránskeho hlasovalo asi zo 120 členov Rady iba 10 proti Hrušovského línii a "približne toľko isto sa zdržalo".
Podľa Hrušovského nejde o rozpad KDH a "nemožno robiť analógiu medzi odchodom skupín Jána Klepáča a Mikuláša Dzurindu". Narážal tým na dve etapy štiepenia KDH v minulosti, ktoré však hnutie zvládlo bez väčších otrasov.
Hrušovský urobí všetko preto, aby strana zostala jednotná minimálne do najbližšieho snemu. Verí, že jednotný zostane poslanecký klub a KDH bude "schopné a ochotné" spolupracovať so stranami terajšej opozície.
Bývalý predseda KDH a jeho zakladateľ Ján Čarnogurský nedávno ohlásil svoj záujem vrátiť sa do vedenia hnutia, hoci ani po sobotňajších dramatických udalostiach neplánuje kandidovať na funkciu samotného predsedu.
Včera povedal, že rozpory v hnutí nechce prehlbovať, ale naopak preklenúť. "Teraz sa treba pozerať do budúcnosti, ako sa KDH opäť v dôstojnom svetle bude prezentovať verejnosti. Myslím si, že keby sa prezentovalo tak, že vylúči skupinu okolo Vladimíra Palka, bolo by to na škodu KDH."
Politológ Miroslav Kusý hovorí o príznakoch krízy v KDH, odchod časti predsedníctva "je už riadny krok". Ďalším krokom môže byť vznik platformy alebo štiepenie.
Rozkol v strane zatiaľ obe krídla vylučujú, ale podľa Kusého je takáto možnosť otvorená. Výhodou pre KDH je, že sa ocitlo v opozícii, a má teda čas na to, aby sa dalo do poriadku. "Budú môcť diskutovať, ak budú chcieť, ak sa stanoviská odídencov nezradikalizujú."
Kusý dodal, že prichádza Čarnogurský, ktorý podľa jeho názoru "ide na pomoc Hrušovskému".
(wm, dro)
Pohľad politológa Miroslava Kusého
Nekompromisnosť kontra konsenzus
Daniel Lipšic a Vladimír Palko hlásajú, že politici majú byť zásadoví a nekompromisní. Stavajú pravdu proti lži, spravodlivosť proti nespravodlivosti s tým, že KDH má byť "vždy na strane pravdy a spravodlivosti bez ohľadu na to, či bude v opozícii a mať len 0,2 percenta", hovorí politológ Miroslav Kusý.
Pavol Hrušovský a Ján Čarnogurský hovoria, že strana ide do politiky preto, aby bola schopná v politike dospieť ku konsenzu, dohodnúť sa niekedy aj za cenu, že ide o menšie zlo a bojovať v každej situácii o moc. Toto krídlo je viac politické, kým to druhé viac fundamentalistické. (dro)