Doteraz stačilo Rakúšanom úspešne zmaturovať a dvere na vysokú školu či univerzitu mali automaticky otvorené. Stačilo si len vybrať, čo chcú študovať. A keď zistili, že ich to nebaví, mohli počas štúdia prestúpiť na iný odbor.
Odvčera je to na jednej fakulte inak. Kto sa chce stať lekárom, musí najprv úspešne zvládnuť prijímacie pohovory. Fakulty medicíny otvárajú na budúci školský rok len presný počet miest.
?Podľa kvót sú miesta rozdelené pre Rakúšanov (75 percent), pre študentov z Európskej únie (20 percent) a pre ostatných (5 percent).
Včera sa vo Viedni a Innsbrucku rozhodovalo, kto sa na školu dostane. Prihlásených bolo podľa denníka Die Presse 5600 uchádzačov, ktorí bojovali o 1140 miest. Niektorí to však vzdali dopredu a na testy vôbec neprišli.
Prijímačky sa konali na známom viedenskom výstavisku Messegelände. Hneď prvá prekážka čakala na viac ako dvetisíc študentov vo Viedni pri vstupe, kde museli prejsť dôkladnou osobnou kontrolou. Kto chcel písať testy, musel prejsť aj cez detektor kovov ako na letisku. Všetky batohy a tašky museli zostať v šatniach.
Mesto dokonca pripravilo mimoriadne električky, ktoré mladých uchádzačov zviezli zo železničných staníc na miesto.
Študenti veľmi nervózni neboli. Na rozdiel od slovenských prijímačiek na medicínu, ktoré vyžadujú odborné vedomosti, stačí uchádzačom v Rakúsku zvládnuť psychologicko-inteligenčné testy. Na výsledky si poč?kajú do konca júla.
Úplne iný prístup zvolila univerzita v Grazi, ktorá otvorí na medicíne 160 voľných miest. Na uchádzačov najprv čakal osobný pohovor, a potom ešte absolvujú vedomostný test v septembri. Do Grazu prišlo viac ako 1600 študentov a pohovor prebehol s každým z nich. Pocity mali študenti rôzne, väčšina však pohovory vníma pozitívne. "Je to dobré, človek sa vďaka tomu musí naozaj zaoberať myšlienkou či chce byť lekárom a či na to má," tvrdí pre Die Presse 19 -ročná Sarah.
Rakúsko zaviedlo systém kvót, pretože školy už viac nezvládali veľký nápor študentov. Veľa budúcich lekárov prichádzalo najmä z Nemecka, kde sa na školu nedostali.
V určitých odboroch tam platí takzvaný "numerus clausus", podľa ktorého si škola sama určí, koľko študentov prijme. Rozhodujúcim kritériom sú predovšetkým známky na maturitnom vysvedčení.
Keďže dostať sa na školu v Rakúsku nebol problém, veľa Nemcov túto možnosť využívalo, čo však predstavovalo záťaž pre rakúskych daňových poplatníkov.
Ani napriek novozavedeným pravidlám sa však nemeckí uchádzači v budúcnosti štúdia v Rakúsku nechcú vzdať. Ak ich na školu neprijmú doma, majú vždy u susedov druhú šancu uspieť.