Expremiéri Mikuláš Dzurinda a Vladimír Mečiar. KDH odmietlo podporiť spoluprácu týchto dvoch mužov. FOTO - ARCHÍV TASR |
V opozícii sa zvyšuje napätie medzi KDH a SDKÚ, ktorého predseda až do poslednej chvíle usiloval o koalíciu s HDZS BRATISLAVA - Predseda Smeru Robert Fico sa musel ponáhľať s ohlásením novej koalície a vymenovaním vlády, pretože sa obával, že sa môže ocitnúť aj v opozícii.
Vyplýva to zo včerajších vyjadrení bývalého premiéra a šéfa
SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Slovensko mohlo mať podľa neho vládu, ktorá by umožnila kontinuitu v reformách a bola by medzinárodne akceptovateľná. Expremiér pripisuje "kvalt" s vymenovaním Ficovej vlády na "vrub obáv Roberta Fica, že by sa mi tých kádehákov podarilo presvedčiť".
Minulý týždeň v stredu večer Fico oznámil vznik koalície Smer-SNS-HZDS. Dzurinda priznal, že "áno", ešte ďalšie dva dni potom sa snažil aspoň o menšinovú vládu SDKÚ, SMK s HZDS a tichou podporou KDH, ktoré priamu
účasť vo vláde s Mečiarovým HZDS odmietalo.
Na otázku, či bolo HZDS nespokojné s Ficovou ponukou, keď bolo ochotné neoficiálne vyjednávať aj o inej vláde, Dzurinda nechcel konkrétne odpovedať. Na niektoré veci odpovie vraj neskôr aj preto, lebo dnes by niekomu veľmi konkrétna pravda vyhovovala menej ako pred desiatimi dňami.
Kľúčové však pre Dzurindu bolo, aby najprv presvedčil KDH. "Za celé to obdobie nebolo schopné zaujať akýkoľvek postoj, vyhýbalo sa rokovaniam a uvoľnilo priestor na vytvorenie súčasnej alternatívy," povedal.
Dzurindu prekvapilo, že časť predsedníctva KDH dala prednosť vláde so Smerom a SMK a utvrdilo ho to v presvedčení, že vo vedení KDH sú hlboké rozpory. Stredo-pravicová alternatíva reforiem získala podľa neho vo voľbách výraznejšiu podporu ako "socialistické utópie".
Brocka: Nehorázne
Podpredseda KDH Július Brocka považuje za nehoráznosť Dzurindovu výčitku, že "sme odmietli ísť do vlády s HZDS alebo ticho podporovať nejakú vládu s HZDS". Podľa Brocku je smutné, keď sa Dzurinda stále vracia k možnostiam vlády s HZDS, lebo sa tým iba zhadzuje, keďže každému je jasné, čo je Mečiar a HZDS.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že na novej koalícii sa nič nedá meniť a minulosť je bezpredmetná. O Dzurindovi povedal, že "mal štyri roky, aby si s KDH urobil poriadok, nakoniec mu KDH rozbilo vládu".
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič považuje Dzurindove neoficiálne vyjednávania za "trošku nekultúrne", keďže na ne nemal poverenie. "To sa robilo len v ponapoleonovskom Francúzsku."
Čaplovič aj jeho stranícky kolega Robert Kaliňák popreli, že rýchle vymenovanie vlády súviselo s tým, že by mohla vzniknúť aj iná vláda bez Smeru. "Pán Dzurinda rád blufuje," podotkol Čaplovič.
Iné HZDS s Dzurindom
Expremiér hovorí, že trojkoalícia SDKÚ-SMK-HZDS s tichou podporou KDH mohla byť výhodná pre všetkých. "Tí, ktorí si nechceli podať ruku s Mečiarom, by nemuseli. Každý by mohol získať, možno okrem SDKÚ, aj viac," povedal.
SDKÚ mala podľa Dzurindu predstavu, za akých podmienok by bola možná vláda s HZDS, ktoré by sa vraj správalo inak ako dnes.
Mečiar sa okamžite po podpise koaličnej dohody vyslovil za rehabilitáciu bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Tajná služba je spájaná s únosom exprezidentovho syna a Mečiar ako zastupujúci prezident na tento skutok udelil amnestiu.
Dzurinda si myslí, že práve pre "toporné postoje" KDH v súčasnosti Mečiar takto vystupuje. "Rehabilitácia Lexu neprichádza do úvahy," povedal rezolútne Dzurinda a vzápätí opäť obvinil KDH, ktoré malo v jeho vláde ministerstvá vnútra a spravodlivosti. "Tí, ktorí sa dnes oháňajú historickou pamäťou, práve títo to mohli z veľkej časti došetriť," povedal.
Dzurinda mal vraj veľmi konkrétne predstavy, ako rokovať s HZDS tak, že "by sme sa skôr boli schopní vrátiť k amnestiám, myslím zmarené referendum a únos občana".
Dzurinda bližšie svoju predstavu nevysvetlil, ale Mečiar pre agentúru TASR poprel, že by s ním o zrušení amnestií diskutoval.
SDKÚ v novej ére
Pre SDKÚ sa začína podľa Dzurindu "nová éra a veľká výzva" - pobyt v opozícii, kde je podľa neho SDKÚ lídrom a "jedinou stredo-pravicovou alternatívou súčasnej vlády". Mieni brániť reformy, obhajovať transparentnosť a zásady právneho štátu a byť proti vulgarizácii politiky.
To, že jeho vláda neodovzdala osobne svoj úrad Robertovi Ficovi, nevidí ako problém. "Vedúci služobného úradu bol môjmu nástupcovi k dispozícii," povedal. Aj ministri podľa expremiéra boli ochotní byť prítomní pri odovzdávaní svojich úradov, ale dostali fax, že sa to udeje až v týchto dňoch, "čo trošku komplikovalo ich odhodlanie".
Dzurinda nemá informácie, že by niektorý z jeho poslancov pomýšľal na odchod mimo politiky.