Spolu so skupinou mladých dievčat postávala včera napoludnie pred najznámejšou londýnskou mešitou Finsbury Park v severnej časti mesta.
V okolí je množstvo obchodíkov, ktoré patria Egypťanom či prisťahovalcom z Blízkeho východu.
Mešita je známa tým, že priťahuje aj najväčších islamských radikálov. Kázal tam aj duchovný Abu Hamza al-Masri, ktorého tento rok v neprítomnosti odsúdili na sedem rokov za to, že svojich stúpencov nabádal na zabíjanie nemoslimov a šíril rasovú nenávisť.
Krátko po atentátoch 7. júla 2005 moslimské organizácie dostali dovedna 30tisíc nenávistných e-mailov. "Tesne po útokoch sme boli nahnevaní. Bola to prirodzená reakcia a trochu aj paranoja, každý sa bál, aby aj v jeho vozni nevybuchla bomba," hovorí počítačový expert Tom Owens. Podľa neho však k zásadnému zhoršeniu vzťahov nedošlo aj vďaka tomu, že Londýn má tradíciu tolerantného a multikulturálneho mesta. Hnev postupne opadal, moslimovia však stále cítia podozrievavé pohľady v metre či nižšiu toleranciu k ich náboženstvu.
Usmievavé moslimské dievčatá z Finsbury Park včera smerovali na výstavu Islamské expo, ktorá predstavuje moslimskú kultúru a má Britom vysvetliť, že islam neznamená pre spoločnosť hrozbu.
"Pracujem ako dobrovoľníčka. Aj sama chcem prispieť k tomu, aby naše náboženstvo ľudia viac pochopili," ochotne vysvetľuje Rufaidah.
Hovorí dokonalým londýnskym prízvukom "cockney". Narodila sa v Sýrii. Keď mala rok, rodičia sa rozhodli odísť za prácou do Anglicka.
"Pravidelne sa vraciame, ale už nás doma na dedine berú skôr ako atrakciu. Sme pre nich cudzinci, ktorí žijú v úžasnom a bohatom Londýne."
V Británii dnes žije viac ako 1,8 milióna moslimov, čo je po Francúzsku a Nemecku tretie najvyššie číslo v Európe. Medzi ostrovnými moslimami sú najväčší radikáli v Európe a tajné služby považujú Londýn za centrum islamistických extrémistov.
Podľa tohtotýždňového prie?skumu denníka The Times každý šiesty britský moslim súhlasí s dôvodmi, pre ktoré atentátnici vysvetľovali, prečo zaútočili. Samotný čin však odsudzujú. Trinásť percent uviedlo, že by ich mali považovať za mučeníkov.
Prieskum zároveň zistil, že väčšina britských moslimov s útokmi nesympatizuje a ostro ich odmieta. Takmer 80 percent oslovených by bolo nespokojných, keby sa ich príbuzní pridali k teroristom alebo vstúpili do al-Káidy.
Pár dní pred výročím premiér Tony Blair vyzval umiernených moslimských lídrov, aby vystupovali otvorenejšie voči extrémistom, ktorých majú v komunitách. Šéf moslimskej rady v Británii Muhammad Abdul Bari reagoval odmietavo. Podľa neho takého obvinenia nepomáhajú dobrej veci, keďže naznačujú, že moslimovia robia príliš málo, aby zakročili proti radikálnym názorom.
Autor: Londýn