Ponuka kurzov, školení či rozširujúcich štúdií pre pedagógov je bohatá. Vysoké školy napríklad organizujú rozširujúce štúdium, špecializačné kvalifikačné štúdium aj inovačné štúdium, v menšej miere i ďalšie vzdelávanie. Metodické centrum v Bratislave len na mesiac apríl pripravilo viac ako dvesto školení, kurzov, skúšok, seminárov a priebežných vzdelávaní.
Niektorí učitelia však tvrdia, že nemajú prehľad o ich ponuke a preto nevedia, na čo sa prihlásiť. „Práve preto sme v spolupráci s ministerstvom školstva pripravili kompletný katalóg ponúk ďalšieho vzdelávania,“ povedala nám X. Zvalová z Ústavu informácií a prognóz v Bratislave.
Podľa ponuky si potom každá škola pripravuje plán ďalšieho vzdelávania svojich pracovníkov na školský rok. „Tento plán sa robí podľa rozvrhu vyučovacích hodín, aby nebolo narušené vyučovanie. Tých, čo zvážia ponuku, vysielajú na ďalšie vzdelávanie,“ vysvetľuje vedúci oddelenia starostlivosti o učiteľa na ministerstve školstva M. Blahovec.
Učiteľov by vybrané školenie nemalo nič stáť - hradí ho totiž škola, v ktorej pracujú. Prax je však trochu iná. „V poslednom čase máme avíza, že školy, ktoré sú na tom veľmi zle, už nepreplácajú cestovné či stravu. To si musia učitelia hradiť sami.“
Blahovec si myslí, že v budúcnosti by sa situácia mohla zlepšiť. Problémy totiž robia najmä dlhšie cesty - ak si učiteľ zo stredného Slovenska vyberie ponuku Metodického centra v Bratislave, zaplatí na cestovnom a strave aj do dvoch tisíc korún. Pre tento prípad sa bude sieť metodických centier rozširovať: „V budúcnosti by ich malo byť osem, v každom kraji jedno.“
Kedy to bude, zatiaľ Blahovec nevie povedať - ide totiž o pomerne nákladnú záležitosť. (sr)
Kompletný katalóg ponuky ďalšieho vzdelávania učitelia nájdu na internetovej stránke www.uips.sk.