Jules Verne: Pätnásťročný kapitán, Dva roky prázdnin

Vymýšľanie verné realite. Keď si čitatelia dôverne nazvú knihy podľa ich tvorcu, znamená to, že si ich privlastnili, že sa stali súčasťou ich života. Neviem, či niekto zhromažďuje hviezdoslavovky alebo joyceovky, ale množstvo čitateľov sa orientuje na ..

Jules Verne bol inšpiráciou pre viacerých filmárov. K najnovším produkciám patrí americká snímka z roku 2004 režiséra Franka Coracciho Cesta okolo sveta za osemdesiat dní, z ktorej je aj tento typický záber. FOTO - MOVIEWEB


Vymýšľanie verné realite. Keď si čitatelia dôverne nazvú knihy podľa ich tvorcu, znamená to, že si ich privlastnili, že sa stali súčasťou ich života. Neviem, či niekto zhromažďuje hviezdoslavovky alebo joyceovky, ale množstvo čitateľov sa orientuje na mayovky, foglarovky a verneovky. Kult týchto autorov siaha tak hlboko, že z čitateľov sa stávajú zberatelia. Nestačí im, že majú všetky diela svojich obľúbencov, musia ich mať vo všetkých vydaniach a tí najfanatickejší aj vo všetkých jazykoch. A pri Vernovi je tých jazykov a vydaní neúrekom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jules Verne (1828-1905) sa stal synonymom fantastu, ktorý vo svojich smelých víziách predpovedal technický pokrok. Znalci jeho diela s obľubou vyratúvajú vynálezy, ktoré predvídal. Ale bolo by povrchné vnímať tohto spisovateľa ako nejakého žurnalistu, ktorý zbeletrizúva vedecké poznatky. Naopak, Vernovi vždy záležalo na príbehu, na tom, aby chytil svojho čitateľa od prvej stránky a strhol ho do vírov pútavých dejov.

A to je znakom každého rozprávača rozprávajúceho svoje fabuly z čírej radosti z vymýšľania a snovania zápletiek. Veď aj mal najkvalifikovanejšieho učiteľa Alexandra Dumasa seniora, pri ktorom pôsobil ako tajomník Theatra lyrique a ktorý bol jeho tútorom pri vstupe do literatúry.

Jules Verne nemal ambície pohnúť literárnymi kánonmi, rozhýbať žánre, podieľať sa na literárnom vývoji. Jeho súputníkmi boli Zola, Huysmans, neskôr Proust. Oni boli tými avantgardistami, ktorí určovali vývoj. Skromný a pracovitý Verne bol vizionárom a fantastom bez drog, škandálov a umelých rajov, ktoré navštevovali prekliati básnici.

SkryťVypnúť reklamu

Niet hádam čitateľa, ktorý by nečítal aspoň jednu z verneoviek. Je to celá séria ciest a putovaní (Päť týždňov v balóne, Cesta do stredu zeme, Zo Zeme na Mesiac, Cesta okolo sveta za osemdesiat dní, Dvadsaťtisíc míľ pod morom). Menej sa vie, že téma cestovania na extrémne miesta alebo v extrémnych podmienkach fascinovala Verna natoľko, že jej venoval 6-zväzkovú encyklopédiu Dejiny veľkých ciest a veľkých cestovateľov.

Ďalšou tematickou oblasťou sú ostrovy Dva roky prázdnin, Nový gróf Monte Christo, Plávajúci ostrov, Tajuplný ostrov. Autor umiestňuje svojich hrdinov na izolované miesto, kde v neprirodzenom prostredí ukazujú svoje pozitívne i negatívne črty (tých je, v duchu romantizujúceho presvedčenia v dobro a pokrok, menej). Porovnajme si len "robinsonádu" Dva roky prázdnin a podobnú látku, ktorú neskôr spracoval William Golding v románe Boh múch. Kým Vernovi chlapci vyjdú zo svojej izolácie od civilizovaného sveta so cťou, zocelení fyzicky i mravne, Golding ich na konci svojho príbehu nachádza v stave ľudských beštií.

SkryťVypnúť reklamu

Verne bol neochvejným optimistom. Žil v dobe, keď sa technické vynálezy objavovali ako na bežiacom páse, ale ešte neboli natoľko rafinované, aby rozsievali smrť vo veľkom. Ešte nebola Hirošima, Černobyľ ani Dvojičky. A hoci svojimi citlivými tykadlami tušil budúce možné zneužitia, jeho upozornenia (Vynález skazy, Oceľové mesto, Pán sveta, Robur dobyvateľ) nemohli byť natoľko naliehavé ako vízie autorov neskorších období.

Jules Verne veril v literatúru, v knihu. Spomeňme si na bohatú knižnicu, ktorú mal kapitán Nemo vo svojej ponorke, ale aj na opisy knižníc iných postáv, ktoré nechýbajú vo Vernových knihách. Bolo v tom presvedčenie, že nech bude pokrok sveta akýkoľvek intenzívny, bez knihy, literatúry, príbehov sa nezaobíde. A toto poznanie je asi to najcennejšie, čo nám dalo putovanie krajinami príbehov, ktoré prinášala Svetová knižnica SME.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je Svetová knižnica SME?

Svetová knižnica SME - Najlepší autori 19. storočia prináša kolekciu tridsiatich slávnych diel, ktoré predstavujú zbierku hodnotných a čitateľsky príťažlivých kníh. Tituly Svetovej knižnice SME vychádzajú každý týždeň, vždy v pondelok vychádza nová kniha viazaná v kvalitnej tvrdej väzbe a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov za cenu 185 Sk. Predplatitelia môžu knihy získať ešte výhodnejšie, a to so zľavou až 30 percent.

Ako získať knihy

Knihy Svetovej knižnice SME možno získať dvoma spôsobmi.

Nákup v novinovom stánku: Každý pondelok vychádza nová kniha a počas jedného týždňa je v predaji v sieti novinových stánkov, kde si ju môžete kúpiť za cenu 185 Sk.

Objednávka predplatného kníh edície: V prípade, že sa rozhodnete predplatiť si knihy edície, vám budú zasielané pravidelne každý mesiac poštou v balíkoch po 5 kníh, cena objednanej knihy je totožná s cenou, za ktorú sa predáva v novinových stánkoch, teda 185 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Objednávkové možnosti pre členov Petit klubu

Objednávka celej edície s platbou vopred: Cena knihy len 135 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.

Objednávka celej edície s platbou na dobierku: Cena knihy

155 Sk, pričom predplatiteľ neplatí poštovné ani balné.

Objednávka vybraných kníh edície: Cena knihy 135 Sk pri platbe vopred a 155 Sk pri platbe na dobierku. V prípade objednania viac ako 10 kníh predplatiteľ neplatí poštovné ani balné, v opačnom prípade uhrádza poštovné a balné vo výške 89 Sk za jeden balík kníh.

Predplatiť edíciu si môžete na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h.

Predplatitelia denníka SME a denníka Korzár majú nárok na prvú knihu zadarmo, ale tentoraz neposielame knihu automaticky všetkým predplatiteľom. Ak má predplatiteľ o knihu záujem, je potrebné, aby nás kontaktoval a požiadal o jej zaslanie telefonicky na čísle 02/59 233 393, alebo nám odoslal špeciálny darčekový kupón, ktorý od nás dostal v sobotu 12. novembra vo svojich predplatených novinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa stať členom Petit klubu

V prípade, že ešte nie ste členom Petit klubu a chceli by ste sa ním stať, stačí, keď zavoláte na telefónne číslo 02/59 233 393 a spolu s knihami si objednáte aj niektoré z novín vydavateľstva Petit Press. (Petit Press vydáva približne 30 rôznych novín a časopisov. Medzi najznámejšie patria: denník SME, denník Korzár, denník Új Szó, týždenník Vasárnap, týždenník TV oko, Roľnícke noviny a sieť regionálnych týždenníkov MY.) Viac informácií môžete tiež získať na telefónnom čísle 02/59 233 393 v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 17.00 h a na www.knihy.sme.sk.

Citáty

Bez mnohého

sa človek obíde,

ale nie bez človeka.

Všetko, čo si niekto

dokáže predstaviť,

môže niekto uskutočniť.

Tisíc ciest vedie

k jednému cieľu.

SkryťVypnúť reklamu

Najťažšou skúškou

ľudskej statočnosti je,

keď človek zostane sám.

Zem nepotrebuje

nové kontinenty,

ale nových ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 579
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 710
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 318
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 856
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu