Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Stará vláda si pred demisiou ešte urobila posledné rodinné foto

V utorok večer o pol siedmej si sedemnásť ministrov bývalej Dzurindovej vlády naprávalo saká a kravaty. Chystali sa na poslednú spoločnú fotografiu. Na schody pred Úradom vlády sa rozstavili podľa menoviek prilepených na zemi. Výhľad mali na sochu bojovní

Na schody pred Úradom vlády sa členovia bývalej vlády rozstavili podľa menoviek prilepených na zemi. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

ka na koni, ktorý kopijou zabíja trojhlavého draka.

"Teraz sa narovnajte," snažil sa žartovať Mikuláš Dzurinda. Po fotení predstúpil pred mikrofón, hovoril, že jeho vláda zanechala Slovensko v dobrom stave.

Po fototermíne bývalí členovia vlády chvíľu odpovedali na otázky novinárov, Rudolf Chmel hovoril, že tam bola dobrá strava, László Miklós, že osem rokov stačilo, Rudolf Zajac, že sa potrebuje detoxikovať od politiky.

Potom nasadli do limuzín, ktoré ich odviezli do prezidentského paláca, kde išli podať demisiu.

Prezidentov kancelár Milan Čič sa tentoraz nepomýlil, prezident Ivan Gašparovič iba raz, keď vítal ministrov a ministerku (boli dve). Odchádzajúcim ministrom poprial "viac radosti, ako máte v tejto chvíli," ocenil prínos Dzurindovej vlády k integrácii Slovenska do Európskej únie a NATO.

Dzurinda mu povedal, že sa jeho vláda zo všetkých síl usilovala poslúžiť vlasti. Potom pozval svoju vládu na spoločnú večeru. (rf)

Čo povedaliDzurinda

"Slovensko je pokojné, ekonomicky stabilné, s rozvinutou občianskou spoločnosťou. Zahraničnopolitické postavenie je také silné, ako ešte nikdy. Slovensko odovzdávame v podstatne lepšom stave, v akom sme ho preberali. Dnes odchádzame s pokojom a s čistým štítom."

Gašparovič

"Kroky, ktoré urobila naša spoločnosť v uplynulých rokoch, treba hodnotiť pozitívne. Som presvedčený, že reformy nezostanú len nastolením nových trendov. Nepochybujem, že sa zachová ich kontinuita. Mali by sa stať prirodzenou súčasťou ďalšieho hľadania východísk."

"K tejto chvíli nepatria hodnotenia, dovoľte, aby som sa im vyhol. Aj preto, že je ešte priskoro. Isté je, že pravde sme tým bližšie, čím sme bližšie k realite. Aj súčasnú realitu by sme mali brať ako pravdu. Už aj preto, že aj najnepríjemnejšia pravda je určite prijateľnejšia ako neistota."

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy