Podľa Weissa je pozastavenie členstva Smeru v ich organizácii varovným odkazom ďalším sociálno-demokratickým stranám, ktoré by chceli príklad Smeru nasledovať. "V západnej Európe v poslednom desaťročí vyrástlo viac takýchto pravicovo-populistických strán, ako je SNS. Hneď ako by sa stalo pravidlom, že budú legitimizované, Európe by hrozilo, že by nadobudli väčší vplyv."
Fico bude mať podľa Weissa problém, lebo "príde o všetky neformálne kanály vplyvu a pretláčania slovenských záujmov, ktoré členstvo v strane európskych socialistov poskytuje". Nebude už môcť kedykoľvek vytočiť číslo sociálneho demokrata vo vláde v ktorejkoľvek krajine. "Smer sa dobrovoľne vzdal týchto výhod a vzdal sa tak aj istých výhod pre Slovensko."
Hoci väčšina voličov Smeru si želala koalíciu Smer-SNS-HZDS, podľa Weissa sa ich časť od Smeru odkloní práve pre účasť SNS vo vláde.
Ivan Štefunko, ktorý pracuje pre internetový portál euractiv.sk, reakciu európskych socialistov očakával, lebo byť ich členom prináša záväzok rešpektovať spoločné hodnoty. Iná vec je, že na Slovensku si účasť SNS vo vláde môže dovoliť, lebo domáca "tolerancia k intolerancii je oveľa väčšia ako v iných demokraciách".
Politológ Jiří Pehe hovorí, že pre zahraničnú politiku Slovenska môže odmietnutie socialistov znamenať "izoláciu a návrat k pocitu, ktorý poznáme z čias Mečiarových vlád". Nemyslí si, že SNS bude vo vláde len ticho sedieť.
Fico sa podľa Peheho pomýlil, keď očakával od socialistov miernejšiu reakciu. "Možno to už bolo zakódované v tom, čo Smer vlastne je. Politické strany sa udržujú ideami, ktorými vznikli. A Smer vznikol ako populisticko-národné ľavicové hnutie. Až neskôr si dali nálepku sociálnej demokracie."
(mož)