BERLÍN - Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Sepp Blatter sa v utorok ospravedlnil za kritiku na adresu hlavného rozhodcu Valentina Ivanova, ktorý v osemfinálovom zápase majstrovstiev sveta medzi Portugalskom a Holandskom vylúčil štyroch hráčov. "Ľutujem, čo som povedal na adresu jeho rozhodovania," vyhlásil Blatter.
Ivanov vytvoril v inkriminovanom dueli historický rekord majstrovstiev, keď okrem štyroch červených vytiahol aj 16 žltých kariet. Prezident vtedy na jeho adresu uviedol, že jednu žltú mal udeliť aj sám sebe. Tri dni nato rozhodcovská komisia FIFA rozhodla, že Ivanov na majstrovstvách v Nemecku dopískal. Blatter sa v utorok vyjadril k viacerým témam, okrem iných aj filmovaniu hráčov a novému systému suspendovania futbalistov za žlté karty. "Ležať na ihrisku a predstierať zranenie je zneužívanie toho, že počas ošetrovania sa nehrá. Je to podvádzanie a musíme sa tým zaoberať."
Medzi hráčske obyčaje, majstrovstvá nevynímajúc, sa zaradil aj neverbálny spôsob návrhu rozhodcovi potrestať súpera, keď futbalista pri pohľade na arbitra siaha po imaginárnej karte. "Na začiatku šampionátu som to nevidel, no potom sa to vo veľkom rozšírilo," tvrdí Blatter. Prezident súhlasí s návrhom nového systému suspendácií, podľa ktorého dostane hráč na majstrovstvách zákaz činnosti na jeden zápas nie po dvoch, ale troch žltých kartách. Podľa súčasného systému je zápasový dištanc za vylúčenie, za dve žlté počas troch zápasov v skupine alebo v ktorýchkoľvek dvoch zápasoch vyraďovacej fázy. "V niektorých ligách je to po troch, štyroch až piatich upozorneniach. Mali by sme s tým niečo urobiť aj v rámci majstrovstiev. Vyhli by sme sa tak situácii, že hráč dostane v semifinále druhú žltú kartu a nemôže tak nastúpiť vo finále," dodal Blatter. Túto situáciu zažil na MS v Japonsku a Kórejskej republike súčasný kapitán nemeckej reprezentácie Michael Ballack. (tasr)
Nemeckí priaznivci ničili talianske reštaurácie
BERLÍN - Niektorí nemeckí futbaloví fanúšikovia si po semifinálovej prehre domácej reprezentácie na majstrovstvách sveta (0:2 s Talianskom) vyliali zlosť na všetkom, čo v názve nieslo meno ich utorňajšieho súpera. V Quedlinburgu 25 priaznivcov poškodilo zariadenie miestnej talianskej reštaurácie, v Stendale zničili stánok s talianskou zmrzlinou a v neďalekom Magdeburgu im padli za obeť kvetináče v oknách ďalšej reštaurácie.
V Zweibrückene vypukol konflikt medzi 200 ľuďmi, nikto však neutrpel vážne zranenia. Vášne vzplanuli aj v dejisku duelu Dortmunde. "Riešime niekoľko nepokojov v celom meste," povedal hovorca dortmundskej polície. (sita)
V Číne prekvitá nelegálne tipovanie
PEKING - Policajti v juhozápadnej čínskej provincii Si-čuan rozložili organizovanú skupinu, ktorá na nelegálnom tipovaní počas futbalových MS 2006 dosiahla obrat miliardu jenov (125 miliónov dolárov). Hazardné hry sú v Číne zakázané od roku 1949, avšak ani absencia futbalistov najľudnatejšej krajiny sveta na MS nezabránila fanúšikom v tipovaní.
Podľa pekinskej tlače mala webová stránka s online tipovaním vytvorená "ilegálnou" organizáciou z Hongkongu viac ako 2000 registrovaných užívateľov z Číny. Koncom júna preto polícia zadržala dvadsať osôb podozrivých z účasti v syndikáte, ktorý od júla 2005 prijal stávky v celkovej sume vyššej ako miliarda jenov. Čínska polícia tento rok urobila masívnu kampaň proti nelegálnemu tipovaniu futbalových zápasov, no internetové stránky naďalej ponúkajú možnosť tipovania napriek 30-tisícovej armáde online cenzorov. V roku 2004 polícia rozbila tipovací syndikát v juhovýchodnej provincii Fujian, ktorá počas mesiaca prijala tipy v sume 13,6 miliardy jenov (1,7 miliardy dolárov).
(tasr)