Izraelčania na skútri sledujú tanky zhromaždené pri hraniciach s pásmom Gazy. FOTO - SITA/AP |
Mali by ste sa zobudiť. Sme vo vojne. S takýmito a podobnými komentármi včera vyšli všetky izraelské denníky. Rovnako to videl konzervatívny Jerusalem Post aj liberálny Haarec. Za vyhlásenie vojny označili utorkový raketový útok na izraelské pobrežné miesto Aškelon, ku ktorému sa prihlásila jedna z ozbrojených frakcií palestínskeho vládneho hnutia Hamas.
Izraelská vláda sa stotožňuje s názorom médií a včera odsúhlasila rozšírenie vojenskej operácie v pásme Gazy. Tá sa zatiaľ sústreďovala na záchranu uneseného vojaka Gilada Šalita. Potom, čo v utorok ráno Izrael nereagoval na ultimátum jeho únoscov, sa o ňom nič nevie.
Viac ako stotisícový Aškelon leží desať kilometrov od pásma Gazy. Palestínčanom sa ešte nikdy nepodarilo dostať raketu Kassam tak ďaleko. V utorok večer dopadla do centra mesta, na dvor prázdnej školy. Nikoho nezranila. V meste stojí jedna z najväčších izraelských elektrární. Analytici upozorňujú, že rakety Kassam vylepšené ruskými technológiami v začiatkoch nedoleteli ani kilometer.
Po útoku na Aškelon izraelská vláda stratila zábrany a nariadila zostrenie vojenských akcií v pásme Gazy. Armáda dostala povolenie vstupovať aj do obývaných oblastí, pretože raketu vraj vystrelili z utečeneckého tábora Bejt Chanún. Vláda odsúhlasila aj ďalšie útoky na objekty na palestínskych územiach, v ktorých sa stretávajú teroristi aj na miesta, odkiaľ odpaľujú rakety.
Včera sa zvažovalo aj rozdelenie pásma Gazy na dve zóny. Vláda zdôrazňovala, že nechce Gazu opäť okupovať. Izrael opustil pásmo Gazy minulé leto, 38 rokov po tom, čo ho dobyl v šesťdňovej vojne.
Armáda včera útočila na ministerstvo vnútra v Gaze aj na školu, kde sa podľa nej ukrývali teroristi. Podľa palestínskych zdrojov začala podvečer obsadzovať aj niektoré domy v Bejt Chanúne. Hnutie Hamas medzitým rozširovalo letáky s textom, že ak "bude pokračovať krviprelievanie v Gaze, nezostanú izraelské ulice ušetrené". Izraelská polícia informovala, že včera sa jej podarilo zabrániť veľkému samovražednému útoku v centrálnom Izraeli.
Útok na Aškelon zatienil aj udalosť, ktorá spustila izraelskú vojenskú prítomnosť v Gaze - únos vojaka Šalita. Včera sa hovorilo, že napriek tomu, že vláda nesplnila požiadavku únoscov na prepustenie palestínskych väzňov, mladík vraj žije. Nádej, že sa ho z Gazy podarí dostať diplomatickou cestou, je čoraz menšia. Egyptskí vyjednávači, ktorí sú v kontakte s únoscami, vyhlásili, že nevedia, s kým majú hovoriť.
Autor: Tel Aviv