Farmaceutický priemysel je jedna z častí sektora zdravotníctva, ktorá v rokoch 2001 až 2002 klesala s ostatnými sektormi a od roku 2003 rastie pomalšie. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BRATISLAVA - Ceny akcií spoločností z rôznych sektorov sa môžu vyvíjať odlišne aj vtedy, keď sa akciovým trhom ako celku nedarí. Medzi tradičné sektory, ktoré poklesnú menej, patrí farmaceutický priemysel, bežný spotrebiteľský priemysel či spoločnosti dodávajúce elektrickú energiu. "Investor sa však v žiadnom prípade nemôže spoliehať na to, že sektorovým investovaním dosiahne prijateľnú úroveň rozloženia rizika," povedal produktový analytik Pioneer Investments Roman Dvořák.
Niektoré sektory, ako napríklad informačné technológie (IT) a zdravotníctvo, síce sú od seba menej závislé (ak sa nedarí akciám IT sektora, neznamená to, že budú padať aj akcie v zdravotníctve), ale pri klesajúcom trende akciového trhu je pravdepodobný pokles akcií vo všetkých sektoroch.
V roku 2001
padali všetky sektory
Keď sa v roku 2000 menil trend na akciových trhoch, sektor informačných technológií a telekomunikácií vykázal stratu, zatiaľ čo napríklad zdravotníctvo a finančníctvo zaznamenali zisk. V nasledujúcich dvoch rokoch už klesali všetky sektory. Niektoré odvetvia, napríklad technológie a telekomunikácie, padali viac, iné, ako napríklad energie a suroviny menej.
Väčšiu stabilitu ceny z dlhodobého hľadiska dosahuje sektor, ktorý zahŕňa najväčších svetových výrobcov známych nealkoholických nápojov, obchodné reťazce a výrobcov zubnej pasty. Podľa Dvořáka je aj tak riziko akcií tohto sektora približne trikrát väčšie ako riziko štátnych dlhopisov.
Hlavným dôvodom, prečo sú pomerne značné rozdiely v pohyboch cien akcií a výkonnosti niektorých sektorov, je ich rozdielna citlivosť na zmenu hospodárskych cyklov. "Fakt, či je v krajine ekonomický boom alebo recesia, by nemal príliš ovplyvňovať veľkosť spotreby niektorého druhu tovaru, ako sú potraviny, nápoje alebo drogistický tovar," povedal Dvořák.
Tovary dlhodobej spotreby alebo produkty zábavného priemyslu reagujú na ekonomiku citlivejšie. "Dopyt po týchto tovaroch alebo službách sa môže pri spomalenom ekonomickom raste krátkodobo alebo niekedy aj strednodobo obmedziť," povedal portfólio manažér DDS Tatra banky Patrik Rybanský. Môže sa však stať, že sektor, ktorý je inak považovaný za defenzívnejší, zaznamená v niektorom období väčšiu stratu ako ostatné sektory. Stalo sa to napríklad v roku 1999 práve v sektore tovaru krátkodobej spotreby.
Najviac sa hýbu ceny
v IT sektore
Najcitlivejším sektorom za posledných desať rokov sú informačné technológie, ktoré zahŕňajú výrobcov počítačového softvéru, hardvéru, mobilov či internetových serverov. Premenlivosť cien akcií firiem z tohto odvetvia je porovnateľná s akciovým trhom Filipín alebo Taiwanu. "Sektor informačných technológií klesol zo svojho maxima v roku 2000 o takmer 80 percent, zatiaľ čo sektor tovaru krátkodobej spotreby si za rovnaký čas udržal svoju hodnotu," povedal Dvořák.
Väčšina sektorov klesala aj v máji, najviac však informačné technológie. Výrazné straty (viac ako 10 percent) zaznamenali aj akcie spoločností, ktoré sa zaoberajú ťažbou nerastných surovín a ťažký priemysel. Najmenej klesol tovar krátkodobej spotreby a zdravotníctvo. (of)