FOTO - SITA |
BRATISLAVA - V novom parlamente bude už len jeden bývalý agent ŠtB. Ústav pamäti národa eviduje Dušana Muňka zo Smeru, ktorý bol poslancom aj predchádzajúce štyri roky. Ako agenta s krycím menom Slávik ho zaregistrovali v roku 1982, spis je skoro celý skartovaný.
Muňko bol od roku 1976 až do roku 1992 podnikovým riaditeľom Slovakoturistu. Dostával pokyny, kto nemôže byť pustený na Slovensko. "Napríklad novinárovi, ktorý prišiel loďou, som musel povedať, že nemôže cestovať do prístavu na Slovensko, a museli sme ho odviezť naspäť do Viedne," povedal v minulosti pre SME.
Muňko odmietol, že by podpísal spoluprácu. ŠtB si ho však podľa zachovaného zväzku pochvaľovala. Nadporučík Jelenák o Muňkovi napísal 25. marca 1985, že "bol nápomocný pri príprave a realizácii preventívnovýchovných opatrení uskutočňovaných so zamestnancami i externými sprievodcami CK Slovakoturist". Jelenák vtedy navrhol Muňkov zväzok uložiť do archívu s tým, že nie je vhodné "evidovať ho ako tajného spolupracovníka", keďže ako riaditeľ Slovakoturistu je "v nomenklatúre ÚV KSS" a je s ním "udržiavaný oficiálny styk". V zachovanom zozname dokumentov sa píše, že spis by mal obsahovať aj dvakrát návrh na udelenie vecného daru v hodnote 800 Kčs, "vlastnoručné správy", vrátenie devízového prísľubu alebo "návrh na výjazd + inštruktáž".
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič v minulosti vyhlásil, že verí Muňkovi, keď tvrdí, že na nikoho nedonášal.
Ako dôverník je v Cibulkových zoznamoch vedený aj nový minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ktorý bol diplomatom už počas minulého režimu. Dôverník, na rozdiel od agenta, nemusel vedieť o tom, že ho eviduje ŠtB. Pri Kubišovi je poznámka Centrála - tieto zväzky sú v Prahe, Ústav pamäti národa ich zverejní v najbližších mesiacoch. (mož)