ovaný islamskými fundamentalistami, prijal ponuku účasti na festivale okamžite. Organizácia jeho návštevy je však náročná a Rushdieho ochranu v Čechách zabezpečí ministerstvo vnútra. V Prahe sa zdrží len dva dni, počas ktorých sa spolu s publicistom Guardianu Garym Youngom, ministrom zahraničných vecí Janom Kavanom, primátorom Prahy Janom Kaslom, spisovateľmi Gorem Vidalom, Arnoštom Lustigom a prezidentom festivalu Michaelom Marchom zúčastní každoročných pondelkových Hovorov novín Guardian, tento rok filozofizujúcim nad otázkou: Pád humanizmu? Čítať bude v utorok večer, preklad prednesie herec Miroslav Moravec.
Keď nie teraz, kedy?
Minulý rok zasvätili organizátori Michael March a Vlasta Brtníková festival Jaroslavovi Seifertovi a veľký priestor dostali českí autori, tento sa nesie v myšlienke Prima Leviho: Keď nie teraz, kedy? Českú republiku zastupujú len dvaja autori: Vladimír Páral, ktorý sa predstaví na piatkovom Írskom dni, a Arnošt Lustig v stredu, ktorá je venovaná Izraelu. Medzinárodný večer, v ktorom vystúpi spolu so Zachom (Izrael) a Vassilikosom (Grécko), je vypredaný už dva týždne vopred.
Ústrednej idei humanizmu sa budú venovať spisovatelia počas celého týždňa. Pre festival je charakteristické užšie zameranie na krajiny, ktoré tu v predchádzajúcich rokoch neboli dostatočne prezentované. Streda preto patrí Izraelu (Ida Fink, Zeruya Shalev, Natan Zach), štvrtok Švajčiarsku (Adolf Muschg, Zoe Jenny, Daniel de Roulet, Erica Pedretti) a piatok Írsku (Timothy O‘Grady, Patrick McCabe, Dermot Healy). Medzinárodných večerov a hovorov sa zúčastní aj Gore Vidal (utorok), ktorý svojimi vysoko oceňovanými esejami a sedemdielnym cyklom Rozprávanie o ríši portrétuje Spojené štáty, Peter Stephan Jungk a Rakúšan Robert Menasse (utorok a štvrtok). Literatúra východnej Európy zostala pre finančné problémy tento rok nedotknutá, na ďalší ročník sa plánujú ruskí autori.
Nová kniha S. Rushdieho
Salman Rushdie vydal v týchto dňoch novú knihu s názvom Fury (Zúrivosť), ktorá vyšla v Holandsku. V Británii a Amerike má však anglicky vyjsť až v septembri. Vo svojom románe rozpráva Rushdie o intelektuálovi stredného veku, ktorého osudy nápadne pripomínajú jeho vlastný život.
Päťdesiatpäťročný profesor Malik Solanka, ktorý sa narodil v Indii, žil v Británii, opustil svoju ženu a trojročného syna a odchádza do New Yorku, kde sa zamiluje do krásnej Neely. Podobne bombajský rodák - päťdesiatriročný Rushdie - odišiel pred rokom a pol z Anglicka do New Yorku. Opustil svoju tretiu ženu Elizabeth Westovú a malého syna Milana, pretože ho v Amerike očarila tridsaťročná modelka Padma Lakshmi.
Práve s touto kráskou po boku propagoval Rushdie v Holandsku svoj 250-stranový román, ktorý vyšiel v náklade 725-tisíc výtlačkov v holandčine a v rámci vládou podporovaného programu na podporu čítania ho dostali tisíce domácností. Bolo to prvýkrát, čo holandská vláda venovala financie (25-tisíc libier) cudzincovi, a nie niektorému z domácich spisovateľov.
JANA KADLECOVÁ
ĽUDO PETRÁNSKY