BRATISLAVA – Platy primátorov sú niekedy vyššie ako platy poslancov parlamentu. Vyplýva to zo zákonov, ktoré hovoria o platoch ústavných činiteľov a starostov. Plat starostov a primátorov sa môže pohybovať v širokom rozpätí, ale aj minimálna hranica platu každého primátora mesta s vyše 50-tisíc obyvateľmi je vyššia ako plat poslanca v parlamente (34 300 korún). Argument, že primátor je na rozdiel od poslancov vo výkonnej funkcii, neobstojí. Primátori zarábajú aj vyše 51 500 korún, čo je plat ministra. Primátori väčších miest môžu mať príjem vyšší ako premiér (približne 74-tisíc).
Niektorí si privyrábajú
Plat bratislavského primátora Jozefa Moravčíka je s príplatkom za riadenie mesačne 60-tisíc. Odmeny, ktoré mu mestské zastupiteľstvo pravidelne odsúhlasuje, môžu v priemere dosiahnuť ďalších 26-tisíc mesačne. Keďže sedí v niekoľkých dozorných radách akciových spoločností, ktorých akcie vlastní aj mesto, poberá za to ďalšie odmeny. „Takých 100- až 200-tisíc ročne,“ odhadol spamäti Moravčík. Príjem za členstvo v dozorných radách pokladá za normálny, lebo je to práca, ktorú robí nad rámec bežných povinností primátora.
Väčšina ide na platy
Snaha zákona dožičiť starostom slušný životný štandard môže byť zničujúca pre obce s nízkymi príjmami. Hlavne ak starostka cíti potrebu obklopiť sa úradníkmi. V mestskej časti Košice-sever len prevádzka miestneho úradu pohltí 75 percent rozpočtu – vyše 12,3 milióna korún. Z toho asi polovicu tvorí plat starostky a úradníkov. Na ostatné výdavky z rozpočtu ostane 4,4 milióna. Len na nevyhnutnú údržbu miestnych komunikácií by potrebovala mestská časť 46 miliónov. Nejaké peniaze mestská časť ešte zinkasuje od mesta, ale dostatok ich nebude. Hneď sa objavili úvahy o zrušení aktivít kultúrneho strediska a klubu dôchodcov. V čase núdze sa siahlo aj na celkový balík peňazí na mzdy. Poslanci ho navrhli zmenšiť – o 4 percentá.
Poloviční starostovia
Opačným prípadom je prístup starostov niektorých malých obcí. Starosta nemôže mať plat nižší, ako mu určuje pomerne štedrý zákon. Aby v obecnom rozpočte po odrátaní platu starostu niečo ostalo, niektorí starostovia pracujú na polovičný, prípadne aj menší úväzok.
„Doma v Henclovej je v pondelok stránkový deň, vtedy som v úrade osem hodín. Samozrejme, keď občania potrebujú niečo súrne vybaviť, som stále k dispozícii. Teda ako starostka pracujem ani nie na tretinový úväzok. Hlavné zamestnanie mám v Helcmanovciach. Som ekonómkou obecného úradu,“ vysvetľuje starostka obce Henclová (okres Gelnica) Lídia Šomšáková. Obec má ani nie 130 obyvateľov a rozpočet na tento rok je 350-tisíc korún. Najviac podľa starostky stojí verejné osvetlenie. Zvyšok peňazí ide na údržbu verejných priestranstiev a budov, ktoré sú v majetku obce. „Jednoducho, nemôžeme si dovoliť starostu ani na polovičný úväzok. Rozpočet nás nepustí,“ hovorí Šomšáková. Starostka teda cestuje 40 kilometrov denne za prácou autobusom do Helcmanoviec, kde robí ekonómku obecného úradu.
PETER KUNDER, sen, kj