Miroslav Válek: Básnické dielo * Editor: Valér Mikula * 2. zväzok edície Knižnica slovenskej literatúry * Kalligram a Ústav slovenskej literatúry SAV l Bratislava 2005
V knihe, ktorá svojím rozsahom, no najmä obsahom a hodnotou by mohla byť aj knihami dvoma, lebo je to 568 strán zaujímavého a pútavého čítania, sa stretneme s kontroverznou osobnosťou nášho nedávneho kultúrneho života, s výborným básnikom, ale s problematickým politikom Miroslavom Válkom.
Hneď na úvod treba potvrdiť zhodne s Jánom Zamborom, že "Valér Mikula v našich pomeroch iniciuje edičný prístup, ktorý obdivujeme v kultúrne vyspelých západných krajinách. Vydanie svojou úrovňou v súčasnej edičnej praxi vlastne nemá paralelu".
Editorovi sa podarilo zozbierať a sprístupniť aj to z Válkovho diela, čo doteraz bolo neznáme alebo čo poznalo len niekoľko ľudí. Ide najmä o časť uvedenú v knihe pod názvom Ostatné básne a varianty. Zaujímavá je kapitola V zrkadle kritiky, kde Mikula predostiera čitateľovi rozličné názory literárnych kritikov dvoch generácií a rôznej orientácie na Válkovo umelecké dielo.
Hodnotenia jednotlivých recenzentov ho dostávajú do konfrontačnej pozície, čo vytvára zaujímavé napätie. Mikulovmu kritickému oku neušli ani tí literárni vedci, ktorí o Válkovej tvorbe prinášali len pozitívne posolstvá. Veľkým plusom tejto knihy je i Kalendárium života a diela Miroslava Válka, kde editor odhaľuje aj to, čo sa často doteraz tabuizovalo.
Básnik medzi zúfalstvom a triumfom - tak nazval Mikula svoj doslov ku knihe. Ide o pomerne rozsiahlu štúdiu, ktorú musíme pokladať za vynikajúcu esej. Nájdeme v nej dôkladnú chronológiu Válkovej básnickej tvorby s podrobnou analýzou jeho veršov a s ich miestom v širokom kontexte slovenskej literatúry. Treba povedať, že neušetril Miroslava Válka ani kritického, ba miestami až ironického pohľadu na časť jeho básnickej tvorby (ide najmä o poému Slovo). "Dosť má teda Válek básní, ktoré boli výstižným výrazom doby, no s dobou aj odišli." Sleduje často také básne, ktoré bežný čitateľ pozná ako jediné z jeho tvorby.
Mikula skúma Válkovu poéziu v intenciách typologicko-historických a mentálno-osobnostných vrstiev. Všíma si aj osobnosť básnika vo vzťahu k výsledkom jeho poézie. "Bolo by prehnané tvrdiť, že Válkov život a dielo je len radom chybných rozhodnutí, no rozhodne tam, kde ostal nerozhodný, a kde tú nerozhodnosť nechce či nedokáže prehlušiť, zanechal i pekné, i silné, i otriasajúce básne."
Básne, Verše pre deti, Prózy, Z článkov a rozhovorov - to všetko predstavuje mnohorozmerný prehľad básnikovej tvorby v 2. zväzku edície, čo súčasne ukazuje "poddajne citlivý a zúfalo agresívny subjekt".
Autor: GABRIELA RAKÚSOVÁ(Autorka je literárna kritička)