Členovia vlády - nielen oficiálne informácie

Premiér: Robert Fico

Robert Fico do politiky vstúpil ako poslanec SDĽ v roku 1992. Po voľbách v roku 1998 začal prejavovať nespokojnosť s politikou SDĽ a v roku 1999 ju aj opustil a založil stranu Smer. Už v roku 1998 mal ambíciu stať sa členom vlády, no nepodarilo sa mu to. Tento fakt podľa niektorých analytikov mal vplyv na Ficovu nespokojnosť. Hovorili, že keby bol Fico vtedy členom vlády, SDĽ by asi neopustil. V SDĽ v roku 1998 patril medzi politikov, ktorí nepodporovali vstup SMK do vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koncom roka 1999 oficiálne ohlásil v Stupave pri Bratislave vznik Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Do volieb v roku 2002 vstúpil Fico veľmi razantne. Kampaň manažoval Fedor Flašík, ktorý predtým robil pre HZDS. Ficova ambícia byť premiérom sa však nenaplnila.

Na Fica budú mať vplyv najmä ľudia z jeho najbližšieho tímu. Ficovým dôverníkom číslo jeden vo vláde bude podľa našich zdrojov bývalý šéf volebného tímu a nový minister kultúry Marek Maďarič, až potom ľudia, ktorí sa zúčastnili na vyjednávaniach o novej vláde, a to budúci šéf parlamentu Pavol Paška a minister vnútra Robert Kaliňák.

Vicepremiér pre znalostnú spoločnosť Dušan Čaplovič

Od začiatku sa objavoval po boku šéfa strany Roberta Fica. Špecializoval sa najmä na oblasť školstva. Čaplovič včera povedal, že najdôležitejšou agendou bude rozbehnutie programu znalostnej spoločnosti. Bude koordinovať činnosť viacerých ministerstiev. Tvrdí, že nezanedbá ani oblasť rozvoja všetkých menšín a ľudských práv. Za kľúčové považuje aj čerpanie financií z fondov EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Čaplovič patrí medzi tzv. národné krídlo Smeru. Jeden z jeho kolegov v strane povedal, že patril medzi zástancov novej koalície a hoci je národne orientovaný, nie je extrémistom.

Čaplovič bol odporcom komárňanskej univerzity. V roku 2002 bol proti vyznamenaniu niektorých osobností pri príležitosti vzniku SR. Nepáčilo sa mu, že ocenení mali byť básnik Ľubomír Feldek alebo režisér Juraj Jakubisko, lebo po vzniku samostatného štátu sa "demonštratívne odsťahovali" do Prahy. Kritizoval aj vyznamenanie herca Stana Dančiaka alebo historika Dušana Kováča.

Vzťah medzi Ficom a Čaplovičom je blízky. Fico sa nemusí báť, že by ho mohol Čaplovič konkurenčne ohroziť.

Minister financií Ján Počiatek

Je úspešným bratislavským podnikateľom a manažérom. Jazdí na Porsche a stavia dom v lukratívnej vilovej štvrti pod Slavínom.

SkryťVypnúť reklamu

Absolvoval dve vysoké školy. Od roku 1995 pracuje v spoločnosti Telenor Slovakia. Popri tom rozbehol niekoľko zaujímavých podnikov, s priateľom Robertom Kaliňákom založili sieť reštaurácií Steam and Coffee, je aj spoločníkom v Harley Davidson Slovakia.

Ľudia z jeho okolia hovoria, že je šikovný, no prekvapilo ich, že má viesť rezort financií. Nominácia prekvapila aj ekonomické kruhy, štátny tajomník ministerstva Vladimír Tvarožka hovorí "nepoznám ho, nič o ňom neviem".

Počiatek pochybovačom odkazuje, aby si "počkali na prvé kroky" vlády a verí, že "všetkých presvedčíme o tom, že k žiadnej katastrofe nedôjde". Neprekáža mu vládnuť so SNS a HZDS. Svoj názor na rovnú daň či zavedenie eura zatiaľ nehovorí.

Otec Jána Počiateka, Izidor, je diplomat, s odchádzajúcim ministrom zahraničia Eduardom Kukanom študoval na moskovskom inštitúte medzinárodných vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zahraničia Ján Kubiš

Ján Kubiš patrí medzi najznámejších kariérnych diplomatov.

Na začiatku 80. rokov pôsobil na československej misii v Etiópii, kde bol spolu s Eduardom Kukanom. V 80. rokoch sa na ministerstve v Prahe venoval medzinárodným inštitúciám a bezpečnostnej problematike a od roku 1989 do roku 1991 pracoval na veľvyslanectve v Moskve. V rokoch 1993 - 1994 bol veľvyslancom pri OSN, v roku 1999 sa stal generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Ľudia z ministerstva zahraničia sa príchodu Kubiša neobávajú a neočakávajú "zametanie". Niekoľkí z nich nám povedali, že sú v porovnaní so zamestnancami iných rezortov oveľa pokojnejší. Veria, že sa zmeny dotknú iba najvyššieho vedenia ministerstva. Kubiša považujú za skúseného človeka, ktorý rezortu dobre rozumie. Je vraj nekonfliktný a "dá sa s ním dobre vychádzať". Podľa našich informácií má momentálne pozastavenú pracovnú zmluvu s rezortom, keďže je splnomocnencom EÚ pre Strednú Áziu a jeho post podlieha únii.

SkryťVypnúť reklamu

Kukan podľa TASR označil Kubiša za najlepšiu voľbu.

Minister vnútra Robert Kaliňák

Robert Kaliňák sa nevyjadril, aké zmeny zamýšľa na ministerstve robiť a čo sú jeho priority. Povedal len, že kandidáti na ministrov zo Smeru nebudú až do vymenovania dávať žiadne stanoviská.

Kaliňák je podpredsedom strany, doteraz pôsobil ako tieňový minister vnútra. V parlamente je od roku 2002 a predsedal výboru pre obranu a bezpečnosť. Angažoval sa v oblasti obrany i rezortu vnútra.

O Kaliňákovi sa v dobrom vyjadrovali poslanci pravice i novej vládnej koalície. Zhodli sa, že je ambiciózny, spoločenský má zmysel pre humor, patrí medzi férových ľudí a je dobrým právnikom. Niektorí o ňom hovorili ako o životaschopnom človeku, ktorý sa na čele ministerstva vnútra nestratí. Časť poslancov si však myslí, že v "policajnom" rezorte nemusí mať dostatočnú autoritu a že by sa teda ani nemusel stať ministrom obľúbeným medzi podriadenými. Ľudia z ministerstva na nižších postoch, ktorých sme oslovili, sa zmien priveľmi neobávajú, jeden z nižšie postavených zamestnancov však Kaliňáka nazval "výstredným kovbojom s audinou", ktorý by mohol "začať rýchlo čistiť".

SkryťVypnúť reklamu

Minister obrany František Kašický

Vojenskú kariéru začal ešte pred pádom komunizmu ako študent Vojenskej politickej akadémie Klementa Gottwalda. Po novembri 1989 bola akadémia premenovaná na Vojenskú vysokú školu pedagogickú, ktorú Kašický doštudoval na začiatku 90. rokov.

Pôsobil ako hovorca ministra obrany Jána Siteka, potom sa objavil po boku Jozefa Stanka a Ivana Šimka. Práve Šimko ho vymenoval za šéfa obranného spravodajstva. Z tohto postu ho odvolal Juraj Liška.

Podľa ľudí z ministerstva obrany, ktorí Kašického poznajú, ide o nekonfliktného človeka, ktorý by mohol mať dostatočné schopnosti riadiť ministerstvo. Podľa ich informácií sa vzdelával na jednej z prestížnych západných vojenských škôl. Napriek tomu, že nepôsobil autoritatívnym dojmom, dokázal si autoritu vybudovať "bez kriku".

SkryťVypnúť reklamu

Za zápor niektorí civilní zamestnanci považujú, že Kašický pôsobil ešte pred dvoma rokmi ako vojak, čo sa vraj prieči zásade civilného vedenia rezortu. Pripomenuli, že ministerstvo čakajú miliardové zákazky a že dúfajú v ich transparentnosť.

Minister kultúry Marek Maďarič

Vyštudoval scenáristku, pôsobil ako dramaturg v STV, za riaditeľa Igora Kubiša bol aj šéfdramaturgom, neskôr však z tohto postu odstúpil. Patril medzi tých, čo boli po nástupe Materákovho vedenia v roku 1999 z STV prepustení.

Podľa jeho scenárov sa nakrútil film Hazard, Svetlo či Póza, pre televíziu pripravil dramatizácie viacerých próz. Kolegovia z STV hovoria o ňom ako o korektnom človeku, "ktorý načúva". Podľa dramaturgičky Jany Liptákovej je Maďarič zásadový, pracovitý a veľmi ľudský.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2003 bol jediným členom Rady STV, ktorý hlasoval proti Rybníčkovej novej vysielacej štruktúre. Nepozdávalo sa mu, že sa prvý program bude približovať komerčným televíziám a že je na jeho druhom okruhu navrhnutých málo vzdelávacích programov a premiér.

Podľa Maďaričovho bývalého kolegu z STV i z Rady STV Petra Maleca je Maďarič kompetentným človekom prinajmenšom v oblasti televízie.

Maďarič hovorí, že v malom štáte majú pre kultúru dominantný význam verejné zdroje, nie iba trh. Za ich zvýšenie bude bojovať, nerobí si však ilúzie, že odrazu bude na kultúru zásadne viac .

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič

Je nestraník. Je riaditeľom Spoločnej zdravotnej poisťovne. Na ministerstve zdravotníctva už pracoval za ministra Rakúsa. Hovorí sa o ňom, že inklinuje k HZDS. Jeho známi hovoria, že ide o dobré priateľstvo s podpredsedom HZDS Urbánim, nie s celým hnutím.

SkryťVypnúť reklamu

Vzdelanie z riadenia zdravotníctva si doplnil na kurzoch a študijných pobytoch v USA a Nemecku. Zdravotníci sú s výberom Valentoviča celkom spokojní. Aj napriek tomu, že Spoločná zdravotná poisťovňa podľa lekárov ponúkala najnevýhodnejšie zmluvy zo všetkých piatich poisťovní. "Zrejme si musela najprv vyrovnať dlhy voči Veriteľovi," myslia si lekári. Valentovič je vhodný na túto funkciu podľa nich preto, lebo má vzdelanie z manažmentu zdravotníctva, pôsobil aj ako lekár, tiež v poisťovníctve.

Tí, ktorí Valentoviča poznajú, hovoria o ňom, že je presným opakom ministra Zajaca. Je vraj veľký diplomat, pokojný, nejde do konfliktov a nevyvoláva ich. Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula novému ministrovi odkázal, že mu drží palce, lebo v rezorte to bude mať ťažké.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka práce Viera Tomanová

Na ministerstve sociálnych vecí pôsobila, od roku 1988 do roku 2003. Prišla naň z postu riaditeľky domova dôchodcov a odišla na pozíciu riaditeľky domova sociálnych služieb vo Veľkom Bieli.

Tomanovú označujú ľudia za úradníčku, ktorá neveľmi reflektuje nové trendy, najmä v oblasti decentralizácie sociálnych služieb či v podpore neštátnych subjektov.

Odchádzajúca ministerka práce Iveta Radičová hovorí, že "nemala možnosť pani Tomanovú spoznať v odborných kruhoch sociálnej politiky".

V súčasnosti prednáša na Trnavskej univerzite a Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. V Smere pôsobila ako tieňová ministerka práce a z tejto pozície kritizovala sociálne reformy, nesúhlasila s rýchlym spustením druhého piliera dôchodkového poistenia, hovorila, že treba najskôr reformovať priebežný pilier a potom zaviesť, ale len ako doplnok, kapitalizačný pilier. Nepodporovala ani prechod výberu sociálnych odvodov na daňové úrady, čo by malo výber zjednodušiť, kritizovala reformu sociálnych dávok.

SkryťVypnúť reklamu

Minister dopravy Ľubomír Vážny

Chce zlacniť výstavbu diaľnic až o 15 percent tým, že by sa cena zákaziek odvodzovala z realizačného projektu a znížil sa počet dodatkov k zmluvám, ktoré sú "základom pre korupciu". SME povedal, že chce zachovať pomer medzi výstavbou severnej a južnej trasy do Košíc. Má v úmysle presadiť "skutočnú" liberalizácou telekomunikačného trhu, posilniť postavenie telekomunikačného úradu. Podľa Vážneho je ešte skoro na debaty o tom, či by sa mali v jeho rezorte uskutočniť nejaké privatizácie. Pripustil, že by sa v budúcnosti mohlo uvažovať aj o predaji menšinového balíka akcií spoločnosti Cargo, prípadne o prenájme, nie však o privatizácii letísk.

Kolegovia z parlamentu Vážneho považujú za človeka, ktorý sa v oblasti dopravy vyzná. Snažil sa vraj najmä o odborné stanoviská a nevnášal do možných riešení politiku. Kolegovia o ňom tvrdia, že "nie je impulzívny a má schopnosti sa dohodnúť." Mohol by podľa nich mať aj dostatočný organizačný talent, aby riadil ministerstvo. Súčasný minister Pavol Prokopovič si myslí, že Vážny má vzdelanie, ktoré by ho mohlo predurčovať na prácu súvisiacu s ministerstvom dopravy.

SkryťVypnúť reklamu

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek

Je jednou z najväčších záhad budúcej vlády. Pre bežných ľudí je úplnou neznámou a bližšie sa s ním nepoznal ani nikto s nami oslovených politikov. Vyštudoval Chemicko-technologickú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej, neskôr pracoval vo Výskumnom ústave spracovania a aplikácie plastických látok. Potom prešiel do Plastiky Nitra, kde pracoval ako riaditeľ. Plastiku v súčasnosti kontroluje podnikateľ a šéf hokejového zväzu Juraj Široký. Ten podľa Mikuláša Dzurindu sponzoruje Smer. Jahnátek bol v rokoch 2001 - 2003 jedným z riaditeľov v Dusle Šaľa, odkiaľ sa do Plastiky vrátil. Podľa našich informácií v súčasnosti pracuje pre Materiálovo-technologickú fakultu STÚ.

Jahnátkovi bývalí kolegovia z Plastiky o svojom niekdajšom riaditeľovi hovoriť nechceli. Budúci minister pôsobil aj v Asociácii zamestnávateľských zväzov a túto asociáciu zastupoval v Ženeve v Medzinárodnej organizácii práce. Šéf Asociácie Michal Ľach o ňom hovorí, že je ambiciózny a na post ministra sa môže hodiť, lebo má prax s riadením Dusla a Plastiky.

SkryťVypnúť reklamu

Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marián Janušek

Marián Janušek hovorí, že ako minister sa chce sústrediť na lepšie využívanie prostriedkov z fondov Európskej únie. Myslí si, že nebolo totiž na takej úrovni, ako by to bolo potrebné.

Cieľom SNS vo volebnom programe bola podpora výstavby nájomných bytov. SNS presadzovala, aby mladé rodiny do jedného roka od narodenia dieťaťa mali vlastný byt. Janušek tvrdí, že toto bude jeho ďalšia priorita po eurofondoch.

Janušek kandidoval do parlamentu za SNS. Umiestnil sa na 51. mieste. Získal 3339 preferenčných hlasov.

Ľudia, ktorí s ním prichádzajú do kontaktu, hovoria, že je to slušný človek, ale je pod vplyvom Slotu a "nitky bude poťahovať" on. Majú obavy, aby sa metódy zo žilinského mestského zastupiteľstva nepreniesli aj na pôdu ministerstva. Napríklad netransparentné predaje majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší zdroj povedal, že Janušek neurobí nič bez toho, aby to Slota neposvätil. Nový minister si chodieva zahrať futbal s priateľmi a podnikateľmi z regiónu.

Odchádzajúci minister László Gyurovszky z SMK povedal, že nemá tušenie, kto je Janušek.

Minister životného prostredia Jaroslav Izák

Architekt Jaroslav Izák je nominantom SNS.

Je členom Slovenskej komory architektov. Podniká v oblasti architektúry, životného prostredia a stavebníctva. Na kandidátke SNS bol na 22. mieste, takže poslanecký mandát mu tesne unikol.

Ako minister sa chce zaoberať "všetkými environmentálnymi problémami, ktorými Slovensko žije".

Zameria sa predovšetkým na "spravodlivé" prerozdeľovanie európskych fondov a protipovodňovú problematiku.

Jeho bývalí spolupracovníci o ňom hovoria ako o razantnom a dynamickom človeku, ktorý má na svojich podriadených vysoké nároky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako primátor sa vždy údajne snažil urobiť pre Handlovú maximum, v oboch svojich funkčných obdobiach bol však tzv. opozičným primátorom, čo mu malo sťažovať situáciu.

O tom, či si na ministerstvo zoberie svojich ľudí, sa podľa svojich slov rozhodne až po tom, čo sa oboznámi s pomermi na ministerstve.

Dosluhujúci minister životného prostredia László Miklós Izáka nepozná.

Minister školstva Ján Mikolaj

Vedúci Katedry technológie a manažmentu stavieb Žilinskej univerzity. Asi desať rokov sa špecializuje na výstavbu a manažment ciest a diaľnic. V polovici 90. rokov bol generálnym riaditeľom Slovenskej správy ciest. Vo volebnom období 2002 až 2006 bol poslancom parlamentu, kandidoval za HZDS. V roku 2003 vystúpil z HZDS a s Vojtechom Tkáčom založil Ľudovú úniu. V priebehu volebného obdobia vystúpil aj z tejto strany a skončil ako nezávislý poslanec.

Mikolaj je pre ľudí z oblasti školstva viac neznámy ako známy. Ako poslanec parlamentu sa posledné štyri roky vyjadroval najviac k výstavbe diaľnic. Odchádzajúci minister školstva László Szigeti povedal, že sa nemôže vyjadriť k novému ministrovi, lebo ho nepozná.

Mikolaj tvrdí, že problémy školstva dobre pozná. Viac ako dvadsať rokov učí na vysokej škole, istý čas bol aj prodekanom. Mikolaj sa so Slotom pozná od strednej školy, sú veľmi dobrí priatelia.

V roku 2002 Mikolaj kandidoval v komunálnych voľbách na post primátora Žiliny. Postavila ho koalícia HZDS-ANO-Smer. Slota zvíťazil s náskokom, mal 16 495 hlasov, Mikolaj 5359.

Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa

Miroslav Jureňa figuruje podľa obchodného registra vo viacerých poľnohospodárskych a potravinárskych firmách, či vo vydavateľstve Cicero. Dovedna ich je jedenásť. Za ministra kultúry Ivana Hudeca dostala jedna z firiem, kde bol Jureňa členom predstavenstva 4,5 milióna korún na "mimoriadne kultúrne aktivity".

Jureňa hovorí, že všetkých podnikateľských funkcií sa po nástupe na ministerstvo vzdá.

"Svoju nomináciu považujem za vec profesionálnej praxe, keďže mám v oblasti pôdohospodárstva dlhoročné odborné aj manažérske skúsenosti," hovorí Jureňa.

Z pozície ministra chce v čo najvyššej možnej miere presadzovať priority zahrnuté v predvolebnom programe hnutia. Na ministerstvo si privedie vlastných ľudí, keďže pre svoju predstavu o smerovaní ministerstva potrebuje "odborné personálne zázemie".

Hovorkyňa súčasného ministra Zsolta Simona Katarína Czajlíková povedala, že minister sa k osobe svojho nástupcu nebude vyjadrovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 013
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 998
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 258
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 160
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 947
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 620
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 333
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu