, keďže si to vraj zaslúži. Podľa Mečiara by mal byť rehabilitovaný aj privatizér piešťanských kúpeľov Karol Martinka.
"Ivan Lexa si zaslúži spoločenskú, občiansku rehabilitáciu, lebo skutky, ktoré sa mu vyčítali, sa nestali. Obvinenia boli krivé, použití svedkovia falošní, dôkazy vyrobené. Nemôže sa niekto tváriť, že sa nič nestalo. Človek bol rok vo väzení - pre nič, bol istý čas v emigrácii - pre nič, bola spustená obrovská mašinéria politickej kampane proti nemu - pre nič. To znamená, že rehabilitovaný byť musí," tvrdil Mečiar.
Robert Fico bol však v otázke Lexovej rehabilitácie zdržanlivý. Povedal, že ako dlhoročný právnik rešpektuje prezumpciu neviny, ale nebude komentovať osobné názory a postoje jedného z koaličných partnerov. "Ak príde pán Mečiar s takouto témou, tak si ho vypočujem, ale budem chcieť, aby sme sa rozprávali o iných veciach," povedal šéf Smeru a nový premiér.
Fico však upozornil na to, že ak človeka obvinia alebo strávi istý čas vo väzbe, médiá ho často automaticky považujú za právoplatne odsúdeného. Rezervovane sa k Mečiarovmu návrhu postavil aj prezident Ivan Gašparovič.
"Nominovanie Harabina do funkcie mi automaticky dalo dohromady Mečiarovo vyhlásenie o rehabilitácii Lexu s týmto krokom," povedal politológ Miroslav Kusý. Vyhlásenie o Lexovej rehabilitácii je podľa neho aj zbytočným vyvíjaním určitej iniciatívy, s ktorou mohol Mečiar z diplomatických dôvodov počkať. "Je provokatívne, prinajmenšom nevhodné, že toto povie ako jedno z prvých vyhlásení v situácii, keď kauza Lexa nie je úplne uzavretá, keď ešte má nejaké súdne pokračovanie," poznamenal. (knm, rf, sita)